Ropa sa približuje k pásmu 115 – 120 USD za bbl

LONDÝN – Trh s ropou v stredu vykázal veľmi zdržanlivý rast: futures na Brent pridali 0,4 %, testovanie, ale nepodarilo sa mu prekonať hranicu 115 dolárov za barel (bbl). K oslabeniu dynamiky rastu kotácií prispela ďalšia časť nevýrazných štatistík o USA.

Údaje o objednávkach tovarov dlhodobej spotreby tak v apríli dopadli horšie ako konsenzus. Týždenná správa amerického ministerstva energetiky navyše úplne nenaplnila očakávania.

Na jednej strane zásoby ropy klesli o 1 milión barelov a rast využitia amerických rafinérií vzrástol na 93,2 %, čo je úroveň známejšia z automobilovej sezóny, ktorá sa začne až budúci týždeň. Zásoby benzínu v USA však minulý týždeň klesli len o 0,48 milióna barelov, nie tak prudko, ako predvčerom odhadoval Americký ropný inštitút (-4,2 milióna barelov). Okrem toho dopyt po ropných produktoch v krajine výrazne nerástol, ale čistý export paliva z krajiny sa zvýšil o 1 milión barelov denne, čo viedlo k lokálnemu poklesu cenových ponúk, čo podľa nášho názoru nie je úplne opodstatnené.

Dnes ráno ceny Brentu opäť mierne rastú. Očakávania rastu dopytu v USA a Číne a vyhliadky na zhoršenie už aj tak napätej situácie s benzínom naďalej podporujú kotácie, hoci trh zatiaľ nenašiel jasné správy, spúšťače pre aktívny rozvoj rastu. Stále sme naklonení čakať na nové pokusy dostať Brent do rozsahu 115 – 120 $/bbl