Rozprávka o prezidentoch Trumpovi a Putinovi

LONDÝN – Najvyšší ruskí predstavitelia schválili  špionážnu operáciu zameranú na podporu Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v roku 2016. Informuje  o tom vo štvrtok 15. júla 2021 denníkThe Guardian. Odvoláva sa  na dokumenty, ktoré má v dôsledku úniku informácií. Finančné noviny nevedia zaručiť pravdivosť tvrdení britského denníka.

Ako vyplýva z materiálov, ktoré sú podľa The Guardian dokumentmi Kremľa, v januári 2016 sa v Moskve konalo neverejné zasadnutie Rady bezpečnosti (SC) Ruska. Okrem prezidenta Vladimira Putina sa ho zúčastnili vtedajší predseda vlády Dmitrij Medvedev, minister zahraničia Sergej Lavrov, minister obrany Sergej Šojgu, potom riaditeľ Ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Michail Fradkov, šéf FSB Alexander Bortnikov a tajomník Rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev.

Je potrebné poznamenať, že počas stretnutia bol ruskému vodcovi predložená správa, v ktorej sa uvádza, že Trumpovo víťazstvo v prezidentských voľbách môže byť pre Moskvu prospešné. Tvrdilo sa teda údajne, že voľba kandidáta z Republikánskej strany povedie k destabilizácii politického systému USA a sociálnej explózii a tiež prispeje k oslabeniu rokovacích pozícií budúceho amerického lídra a jeho administratívy. Samotný Trump bol v správe zároveň hodnotený ako „psychicky labilný, impulzívny, nevyvážený človek s komplexom menejcennosti“. Text tiež odkazoval na „určité udalosti“, ktoré sa vyskytli počas Trumpovych ciest do Moskvy, a naznačil, že ruská strana vlastní kompromitujúce alebo potenciálne kompromitujúce materiály týkajúce sa politika.

 

Podľa denníka The Guardian bol po stretnutí podpísaný medzirezortný plán zasahovania do amerických volieb. Stanovila najmä informácie o „slabých stránkach“ Spojených štátov, ktoré je možné využiť v záujme Ruska. Išlo teda o rastúcu priepasť medzi ľavými a pravými silami a protiinštitucionálne nálady v krajine. Malo sa tiež pomocou médií a ďalších mediálnych kanálov zaviesť do americkej spoločnosti takzvané mediálne vírusy, ktoré mali pomôcť zmeniť masové povedomie obyvateľov USA.

Podľa iného dokumentu Putin po stretnutí podpísal dekrét o vytvorení novej tajnej medzirezortnej komisie, ktorá zahŕňala Šojgua, Fradkova a Bortnikova. Každý z nich dostal pokyn, aby monitoroval prácu svojich útvarov a útvarov pri plnení úloh stanovených v pláne prijatom na zasadnutí rady bezpečnosti. Ministerstvo obrany sa muselo zaoberať najmä zhromažďovaním a systematizáciou potrebných informácií a prípravou tímu a nástrojov na hacknutie „citlivých“ amerických kybernetických cieľov. SVR mala zbierať ďalšie informácie na podporu činnosti komisie, kontrarozviedka bola pridelená FSB. Zároveň dostali vedúci odborov jeden týždeň na to, aby pripravili konkrétne návrhy na realizáciu týchto úloh a predložili ich prezidentovi.

Podľa denníka The Guardian odborníci, ktorým publikácia ukázala prijaté dokumenty, uviedli, že vyzerajú ako pravé. Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov zároveň na žiadosť britských novín kritizoval možnosť takéhoto tajného stretnutia. Trump zasa na žiadosť The Guardian nereagoval.

V apríli 2019 americký špeciálny prokurátor Robert Mueller zverejnil správu o ruskom zasahovaní do prezidentských volieb v roku 2016, ktoré vyhral Donald Trump. Hovorí sa v ňom, že Moskva zasahovala do amerického volebného procesu, ale podozrenia o prepojení ruskej strany s Trumpom sa nepodarilo potvrdiť. Neskôr federálny súd vo Washingtone rozhodol, že tiež nie je dokázané spojenie „továrne na trollov“ s Kremľom.

(Na spracovaní materiálu sa podieľala praktikantka Finančných novín, Diana Laluašvili,  študentka Fakulty žurnalistiky Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova)