Rouhani: Biely dom beznádej a mentálna retardácia

Politika USA voči Iránu odráža beznádej Trumpovej správy a mentálnu retardáciu Bieleho domu, povedal Hassan Rouhani. Vzťahy medzi oboma krajinami sa prudko zhoršili po nehodách tankerov a dronov. Agentúra Reuters priniesla prepis jeho výrokov v miestnej iránskej televízii.

Iránsky prezident Hassan Rouhani verí, že sankcie Washingtonu voči Teheránu sú zo strany Spojených štátov aktom zúfalstva. Povedal to na živom televíznom kanáli miestneho štátu, uvádza Reuters.  „Čin Bieleho domu znamená, že je mentálne zaostalý. Strategická trpezlivosť Iránu neznamená, že sa bojíme, “uzavrel Rouhani.

Americké sankcie uvalené na iránskeho najvyššieho vodcu Aliho Chameneího nikam nevedú, povedal, pretože nemal majetok v zahraničí. Nové obmedzenia z USA Rouhani nazývali zúfalstvom tejto krajiny. Iránsky prezident tiež upozornil na vyhlásenia, ktoré opakovane odzneli z úst vysoko postavených predstaviteľov USA o túžbe USA zlepšiť vzťahy s Iránom. Podľa Rouhaniho je to lož.

V nedávnom rozhovore s americkým médiom The Hill, prezident Donald Trump povedal, že by mohol na Irán udrieť bez súhlasu Kongresu. Pred prijatím takéhoto rozhodnutia bude konzultovať so zákonodarcami, pretože „sú inteligentní ľudia, ktorí môžu vedieť niečo potrebné. “

Washington uložil sankcie voči Chameneimu za to, že Irán zostrelil americké bezpilotné lietadlo. Tento incident sa udial minulý týždeň a spôsobil zvýšené napätie medzi oboma krajinami. Teherán trval na tom, že dron bol zostrelený, keď letel nad islamskou republikou. Washington trvá na tom, že UAV lietal v čase útoku v medzinárodnom vzdušnom priestore.