Draxler sa pýta či by nám fakt vládli šíritelia mýtov

Po pár dňoch som si na chvíľu pozrel politické správy z domova a trochu ma zaujali dva výroky. Píše bývalý minister školstva Juraj Draxler v  sociálnej sieti. Jeho príspevok prinášajú Finančné noviny s malými redakčnými úpravami.

Poslankyňa odchádzajúca z hnutia OĽANO sa vyjadrila, že zachránila stovky miliónov verejných financií. Toto je presne mýtus, na ktorý často upozorňujem. Peniaze zachránite len tým, že zabezpečíte, aby sa z neefektívnych projektov presunuli na efektívne. Ak sa nejaké investície len stopnú alebo presunú, ešte ste nič nezachránili. Možno sa neefektívne minuli inde, len to už nikoho netrápi, alebo, ak ide o eurofondy, tak sa prípadne vôbec neminuli a chýbajú ekonomike. Zoberme si vedu. V tej sa za desať rokov minulo 800 miliónov eur na výstavbu tzv. vedeckých parkov. To sú z väčšej časti zle postavené budovy bez reálneho výskumu. Ak týchto 800 miliónov niekto priamo neukradol a nerobili sa k tomu tlačovky, znamená to, že sa zachránili? Nie, je to dokonca v niečom ešte horšie, utopili ste to v betóne a železe. Na to, aby ste vedeli niečo zachraňovať, by ste museli mať politikov, ktorí dokážu nielen organizovať tlačovky o kauzách, akokoľvek to občas je prospešné, ale zúčastniť sa aspoň trochu odbornejšej diskusie. A pripraviť plány rozvoja vedy, školstva, zdravotníctva, kde sa peniaze použijú efektívne. Ak toto nemajú, tak ideme z blata do kaluže. A to naozaj ideme.

-Druhý výrok: bývalý prezident zakladajúci stranu sa vyjadril k otázke školstva. „V školstve špičkoví pedagógovia presne povedia, čo treba zmeniť. Zavoláte si ministra, poviete mu a stane sa niečo? Nič.“ V skutočnosti nič také neexistuje. Ak si na Slovensku zavoláte akúkoľvek väčšiu skupinu akože odborníkov na školstvo, môžu byť aj z jednej fakulty, jedného politického presvedčenia alebo z príbuzných občianskych združení, tak sa akurát dobre pohádajú. Určite vám nedajú žiaden konkrétny plán zmien. A Andrej Kiska to veľmi dobre vie, sám sa s tým stretol. Ale namiesto toho šíri konšpiračný scenár, kde existujú zjavné riešenia, ale zlí politici ich z nejakej čírej zlomyseľnosti odmietajú realizovať. Čo čakať od nastupujúcich politikov, ktorí klamú aj v takýchto úplne základných veciach? A tvária sa, že majú riešenia, hoci ich nemajú? Pretože, ak by sa redaktorka logicky Kisku opýtala, čo sú teda tie zjavné riešenia, nevedel by jej nič povedať, to garantujem. Ale ona to ani neskúsi. V školstve sa zmeny, samozrejme, dajú a musia urobiť, ale musíte to jasne riadiť a rozhodnúť sa v rôznych nastaveniach medzi viacerými modelmi, pričom vám vždy nejakí „odborníci“ budú tlieskať a iní to kritizovať. Inak, ten obrázok ako Andrej Kiska rázne zavolá ministra školstva a vysvetľuje mu, čo a ako robiť je naozaj trochu humorný .

Len aby bolo jasné, nehodlám sa zapájať do týchto hlúpych vojen a pravidelne komentovať nejaké výroky, ale v tomto prípade sa mi zdalo, že je užitočné ilustrovať, ako to tu chodí. Ľudia, ktorí o sebe tvrdia, že idú zmeniť krajinu, chcú byť premiérom a podobne, nevedia, po prvé, ani okrajovo hovoriť o konkrétnych hodnotách (hodnota naozaj nie je veta typu „chcem, aby tu bolo dobre“) alebo nebodaj konkrétnych politikách.
K tomu si stačí pridať ten neuveriteľný humbug, keď kaviareň spustí hádky o tom, kto je aký liberál a prečo nie konzervatívec a naopak, no a chaos je úplne dokonalý.

Chceme, aby nám toto vládlo?

(Príspevok na sociálnej sieti, zverejnené a láskavým dovolením Juraja Draxlera)