“Ako Berlín.” Generál Keith Kellogg prišiel s novým nápadom, okupácia Ukrajiny cudzími vojskami

LONDÝN – USA navrhli nasledovať príklad povojnového Berlína pri rokovaní s Ukrajinou, píše The Times.

Ruské, ukrajinské a zahraničné jednotky by mohli rozdeliť krajinu na zóny vplyvu, navrhol Keith Kellogg. Putinovi sa však tento nápad pravdepodobne nebude páčiť, dodal generál.

Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu uviedol, že krajina môže byť rozdelená mierovou dohodou, “takmer ako Berlín po druhej svetovej vojne”.

Generál Keith Kellogg, vedúca osobnosť v úsilí USA o ukončenie trojročného vojenského konfliktu, naznačil, že britské a francúzske jednotky ako súčasť „pacifikačných síl“ by mohli rozdeliť západnú Ukrajinu na zóny kontroly, aby vyvážili ruské sily na východe. Medzi nimi by mohli byť rozmiestnené ukrajinské ozbrojené sily a rozbehnúť by sa mohla široká demilitarizovaná zóna.

Kellogg povedal, že anglo-francúzske sily rozmiestnené západne od Dnepra, ktorý rozdeľuje krajinu od severu na juh a preteká Kyjevom, by “neboli vôbec provokatívne” voči Moskve. Povedal, že Ukrajina je dostatočne veľká krajina na to, aby pojala niekoľko medzinárodných armád, ktoré sa snažia zabezpečiť prímerie.

Tieto poznámky poskytujú jeden z najjasnejších pohľadov na víziu Donalda Trumpa o budúcnosti Ukrajiny medzi tými, ktorí sa podieľajú na plánovaní prímeria. Označujú tiež prvý návrh od vysokého amerického predstaviteľa, že rieka Dneper by sa mohla v určitej forme stať demarkačnou čiarou po mierovom urovnaní, hoci Kellogg nikdy neobhajoval odovzdanie akéhokoľvek iného územia na východ od vodnej cesty Moskve.

Medzi Kelloggovým návrhom a rozdelením Berlína po druhej svetovej vojne sú jasné rozdiely. Kým Nemecko bolo donútené vzdať sa inváznym armádam, samotná Ukrajina požiadala spojencov o poskytnutie „pacifikačných síl“ na západe krajiny a nič nenasvedčuje tomu, že by v budúcnosti malo byť Rusku odovzdané nejaké ďalšie územie. Zatiaľ čo analógia je vágna, symbolika jazyka je pozoruhodná, a to len niekoľko týždňov pred 80. výročím Dňa víťazstva.

Stalo sa tak, keď tam v piatok pricestoval Trumpov osobitný vyslanec v Rusku Steve Witkoff, aby prediskutoval dohodu o prímerí. Keď sa stretli v Petrohrade, potriasol si rukou s prezidentom Putinom.

V ten istý deň Trump vystupňoval tlak na ruského vodcu, aby ukončil boje, a na svoju stránku Truth Social napísal: “Rusko musí konať. Príliš veľa ľudí UMIERA, tisíce za týždeň, v strašnom a nezmyselnom konflikte, ktorý sa nikdy nemal stať a ani by k nemu nedošlo, keby som bol prezidentom!!!”

Kremeľský tlačový tajomník Dmitrij Peskov zasa varoval, že v dôsledku tretieho stretnutia Putina a Witkoffa netreba očakávať žiadne „prelomy“.

Kellogg priznáva, že Putin, ktorý v posledných týždňoch frustroval Trumpa svojím neústupným prístupom k rokovaniam o prímerí, „možno neprijme“ návrh kontrolných zón. Aby si anglo-francúzske a ukrajinské sily posilnené jednotkami z iných krajín z „koalícií ochotných“ nevymieňali údery s Rusmi, Kellogg sa domnieva, že medzi ukrajinskou a ruskou líniou treba vytvoriť akési nárazníkové pásmo.

“Pozeráte sa na mapu a vytvoríte, pre nedostatok lepšieho termínu, DMZ – demilitarizovanú zónu. Potiahnite obe strany o 15 kilometrov na každú stranu, to je niečo cez 29 kilometrov,” pokračuje Kellogg. “A máte DMZ, ktoré môžete ovládať, a máte ďalšiu… bezpožiarnu zónu. Aj tú môžete ovládať a celkom jednoducho, ale…” dodáva generál. “Bude v týchto zónach dochádzať k porušovaniu prímeria? Pravdepodobne vždy a teraz to všetko závisí od vašej schopnosti udržať mierové urovnanie.”

Nasledujúca skutočnosť bude pravdepodobne v Kyjeve a európskych metropolách považovaná za pokus prinútiť Putina, aby si sadol za rokovací stôl. Spojené štáty podporujú usporiadanie nových volieb na Ukrajine. Putin už dlho podkopáva autoritu prezidenta Zelenského ako vodcu. V marci to viedlo Trumpa k vyjadreniu, že je „neuveriteľne nahnevaný“ na pokračujúce útoky Ruska na ukrajinského vodcu.

Kellogg pokračuje: “Myslím si, že ak dosiahnete prímerie, budete mať voľby. Pretože je to už takmer rok, čo mali byť vyhlásené. Neboli zvolané. Som si však istý, že Zelenskyj je pripravený to urobiť hneď, ako dosiahnete prímerie a uvidíte nejaké výsledky z rokovaní. Ale to je skôr výzva pre ukrajinský ľud a jeho parlament. Nie pre nás.”

Vzťahy medzi Washingtonom a Kyjevom sú konečne „späť na správnych koľajach“, povedal Kellogg, čoho dôkazom je obnovenie rozhovorov o dohode o budúcej spoločnej ťažbe prírodných zdrojov. Delegácia ukrajinských predstaviteľov pricestovala v piatok do Washingtonu, aby prediskutovala dohodu, ktorá by umožnila Amerike prioritný prístup k obrovským zásobám ukrajinských kritických nerastov, ako je lítium, titán a urán. Výmenou za to chcú pokračujúcu podporu USA a investície do povojnovej obnovy krajiny.

Kellogg priznáva, že americkí predstavitelia podcenili, čo bolo súčasťou zabezpečenia obchodu. „Nie je to len ‚áno‘ alebo ‚nie‘,“ povedal. “Ľudia v skutočnosti nepochopili proces tak dobre, ako by mali.”

Vysvetlil, že Najvyššia rada Ukrajiny urobila konečné rozhodnutie o tom, či Amerika môže získať prístup k kritickým zdrojom. Generál tiež dodal, že Trumpova administratíva uznáva, že „nikto nevie“, aké druhy nerastov sú na Ukrajine dostupné a aká je ich hodnota. „Naposledy tam niekto robil geologický prieskum ešte v ZSSR,“ uzatvára. Kellogg povedal, že predstavitelia Washingtonu, ktorí navštívia Washington, v najbližších dňoch prejdú týmito zložitosťami a pokúsia sa premeniť „obchodnú dohodu“ na „diplomatickú“.

V rovnakom čase ako Whitkoffova návšteva, Kellogg opísal, ako bol on a jeho tím „pripravení“ po mesačnej prestávke obnoviť spoluprácu s Kremľom. “Mám dokonca aj letenku s neobmedzeným koncom,” zdôraznil generál.

Rusko zároveň pokračuje v každodenných leteckých útokoch na Ukrajinu. Začiatkom tohto týždňa zabila raketa 19 ľudí vrátane deviatich detí v Zelenského rodnom meste Kryvyj Roh. Európski predstavitelia označili útoky za dôkaz toho, že Kremeľ to s presadzovaním mieru nemyslí vážne.

Kellogg je presvedčený, že on a Ukrajinci, ktorí sa „najväčšmi zhodovali“ s požiadavkami, čakali, kým Rusko pred pokračovaním rokovaní predstaví svoje konečné podmienky. „Myslím, že v blízkej budúcnosti budeme poznať [ich požiadavky],“ povedal.

Rusko už skôr požadovalo, aby Ukrajina stiahla svojich vojakov zo štyroch východných regiónov – Donecka, Luhanska, Chersonu a Záporožia – a vzdala sa svojich dlhoročných snáh o vstup do NATO. Volodymyr Zelenskyj doteraz kategoricky odmietal návrhy na prevod ukrajinských území

Britský minister obrany na tlačovej konferencii so svojimi nemeckými a ukrajinskými kolegami oznámil, že spojenci prisľúbili vojenskú pomoc vo výške 18 miliárd libier, čo je rekordná suma v porovnaní s predchádzajúcim financovaním pre Kyjev.

Oznámená suma zahŕňa 350 miliónov libier šterlingov, ktoré prisľúbil Londýn, čím sa celková suma zvýši na 4,5 miliardy pridelených Kyjevu od začiatku roka 2025. Podľa Johna Healyho je to doteraz najväčší príspevok na podporu Ukrajiny.

Je tu však ešte jedna nápadná ilustrácia prerozdeľovania západnej vojenskej pomoci Kyjevu. Keith Kellogg varoval britského premiéra Keira Starmera a francúzskeho prezidenta Macrona, aby nepočítali s americkou podporou koalície. “Vždy plánujte najhorší možný scenár,” povedal.

Na otázku o efektivite koaličných síl generál naznačil, že Trump by bol len rád, keby sa Európa konečne postavila na vlastné nohy. Povedal, že silná, nezávislá Európska únia vyšle Putinovi dobrý signál.
Zatiaľ čo Kellogg dal jasne najavo, že účasť Ameriky v „koalícii ochotných“ bude veľmi obmedzená, vyzval Keira Starmera a ďalších európskych lídrov, aby „odpovedali na výzvu“ a oznámili svoj postoj.

Autor: Samuel Lovett.

The Times sú noviny vychádzajúce v Spojenom kráľovstve od roku 1785, kedy boli publikované pod názvom The Daily Universal Register. Vydavateľom The Times, a ich sesterských novín The Sunday Times, je spoločnosť Times Newspapers Limited, ktorá je dcérskou spoločnosťou spoločnosti News International.