Rosatom prevádzkuje malé atómové elektrárne
MOSKVA – Rusko je jedinou krajinou na svete, kde už niekoľko rokov funguje malokapacitná jadrová elektráreň (SMR).
SMR je zároveň často uvádzaný medzi hlavné trendy globálneho jadrového trhu. To rozširuje záujem oboch krajín, ktoré už využívajú veľké kapacity, a nováčikov. Začiatkom februára podpísal Rosatom s Mjanmarskom medzivládnu dohodu o zriadení SMR v krajine. Z pohľadu Afriky sú „malé“ technológie tiež viac než relevantné. Ryan Collyer, generálny riaditeľ regionálneho centra Rosatom Central and South Africa, hovorí o výhodách SMR a o tom, ako môžu byť tieto riešenia užitočné pre africké krajiny.
Jadrové elektrárne SMR fungujú v podstate rovnakým spôsobom ako väčšie elektrárne. Všetky jadrové elektrárne využívajú jadrové štiepenie na výrobu energie. Jadrové štiepenie je reakcia, pri ktorej sa jadro atómu rozdelí na dve alebo viac menších jadier, pričom sa uvoľní energia. Jediný rozdiel medzi tradičnou JE a JMK je v inštalovanom výkone.
Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu majú malé modulárne reaktory inštalovaný elektrický výkon až 300 MW na modul. Veľkou myšlienkou konceptu SMR je, že môžu byť postavené sériovo v továrni a potom doručené na požadované miesto. Moduly je možné pridať podľa potreby energie. Going SMR je flexibilný prístup, ktorý zákazníkom umožňuje mať včas toľko čistej energie, koľko potrebujú.
Skúsenosti Rosatomu s vývojom SMR siahajú viac ako 65 rokov do minulosti. Ruské technológie malých reaktorov sú základom veľkého množstva návrhov.
Rosatom bol prvým jadrovým dodávateľom, ktorý uviedol do života svoj vlastný dizajn SMR, keď v decembri 2019 pripojil plávajúcu elektráreň Akademik Lomonosov do siete v najsevernejšom ruskom meste Pevek.
V súčasnosti Rosatom vyvíja svoju prvú pozemnú jadrovú elektráreň a stavia štyri plávajúce jadrové bloky založené na technológii RITM-200. Pozemná JE JMR je navrhnutá na napájanie izolovaných energetických sústav vzdialených oblastí. Vyznačuje sa kompaktnosťou a modulárnosťou, krátkou dobou výstavby a vysokými bezpečnostnými štandardmi. Výstavba stanice zabezpečí stabilné a čisté dodávky energie pre rozvoj zlatého ložiska Kyuchus, ktoré je jedným z najväčších v Rusku. Uvedenie malej jadrovej elektrárne do prevádzky v osade Ust-Kuyga v republike Sakha (Jakutsko) je naplánované na rok 2028.
Dnes môže Rosatom svojim zákazníkom ponúknuť pozemné aj plávajúce jadrové elektrárne založené na našich špičkových malých modulárnych reaktoroch série RITM, ktorých konštrukcia zahŕňa dlhoročné skúsenosti s prevádzkou ruskej flotily ľadoborcov. Kompaktná veľkosť SMR otvorila množstvo príležitostí na ich nasadenie v odľahlých oblastiach, extrémnych klimatických zónach, pobrežných regiónoch s obmedzenou infraštruktúrou a baniach.