Ropa sa blíži k 100 dolárom za jeden barel a bráni centrálnym bankám obmedziť ďalší rast inflácie

LONDÝN – Rovnako ako globálna menová politika vstupuje do režimu automatického riadenia vo veľkých nadmorských výškach, svetová ekonomika je opäť pohltená turbulenciami v dôsledku stúpajúcich cien ropy.

Prístup ropy k 100 dolárom za barel centrálnym bankám pripomína, že éra volatility spôsobenej pandémiou a konfliktom na Ukrajine sa nekončí.

To ilustruje, ako sa obdobie „vyšších, dlhodobejších“ sadzieb, ktoré minulý mesiac signalizoval predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell v Jackson Hole, zhodovalo s „érou posunov a prestávok“, ktorú na tej istej udalosti ohlasovala jeho kolegyňa z eurozóny Christine Lagardeová.

Veľkou otázkou, pred ktorou stoja guvernéri centrálnych bánk, ktorí sa v septembri stretávajú po celom svete od Londýna po Washington, je, či je prudký nárast cien ropy len dočasným javom, alebo bude trvalejší. Je to v neposlednom rade aj preto, že ropa môže na jednej strane zvýšiť spotrebiteľské ceny a na druhej strane spomaliť ekonomický rast. Takáto dilema otestuje vznikajúci konsenzus medzi tvorcami politík o dostatočnej miere obmedzovania inflačných rizík na zastavenie sprísňovania.

“Najnovší nárast cien ropy je do značnej miery neopodstatnený,” uviedol v správe Dario Perkins, ekonóm GlobalData TS Lombard. „Ako už bolo povedané, je dôležité dať tieto nedávne inflačné zmeny do kontextu. Zatiaľ nám nehrozí zvrat po 12 mesiacoch solídneho pokroku smerom k dezinflácii – nič také.“

Brent dosiahol 10-mesačné maximum okolo 95 dolárov za barel, keďže obmedzovanie exportu zo Saudskej Arábie a Ruska spolu so zlepšujúcimi sa vyhliadkami v USA a Číne tlačia ceny vyššie.

Pre centrálnych bankárov môžu byť takéto skoky v cenách komodít okamžitým varovným signálom. Pracovníci Medzinárodného menového fondu v novom dokumente, ktorý skúmal viac ako 100 inflačných šokov od 70. rokov minulého storočia, zistili, že len v približne 60 % prípadov sa rast spotrebiteľských cien počas piatich rokov postupne spomalil.

Ak tento nárast nakoniec povedie k tomu, že ropa bude v štvrtom štvrťroku dosahovať v priemere 100 dolárov za barel, podľa výpočtov Bloomberg Economics by to mohlo stlačiť americkú infláciu približne o 0,9 %. V eurozóne a Veľkej Británii je toto číslo približne 0,4 %.

Podľa Brada Bechtela, globálneho šéfa FX v Jefferies LLC v New Yorku, „rast cien ropy bude významný pre všetky centrálne banky“, keďže inflačné efekty sa začnú uberať „nesprávnym“ smerom.

Zrýchlenie inflácie by bolo veľkou ranou pre dlhopisový trh, ktorý už teraz vsádza na to, že Fed bude musieť držať sadzby vyššie dlhšie, aby sa ceny vrátili k cieľovej hodnote.

Výnosy z dvojročných štátnych dlhopisov vzrástli od začiatku mesiaca o viac ako 30 bázických bodov a obchodujú sa blízko 16-ročného maxima zaznamenaného v júli. Výnosy naprieč nemeckou krivkou vzrástli len tento mesiac o približne 25 bázických bodov, čím sa 10-ročné dlhopisy dostali blízko k ich najvyšším hodnotám od roku 2011.


Uprostred takýchto obáv je kľúčovým týždňom pre globálnu menovú politiku, keďže Fed sa v stredu chystá oznámiť prestávku v sprísňovaní, hoci môže ponúknuť niekoľko náznakov, čo robiť ďalej. Vo štvrtok by ich mohli nasledovať centrálne banky Anglicka, Nórska, Švédska a Švajčiarska, ktoré oznámili svoje posledné alebo predposledné zvýšenie nákladov na pôžičky a zaviazali sa udržiavať sadzby na vysokej úrovni.

Neočakáva sa, že Bank of Japan v piatok podnikne žiadne zásadné kroky, ale zdá sa, že prebiehajú rozhovory o možnom znížení najnovších negatívnych úrokových sadzieb vo veľkých ekonomikách. Európska centrálna banka minulý týždeň signalizovala pauzu po rozhodnutí o zvýšení sadzieb, čo jej bývalý hlavný ekonóm Peter Praet spojil priamo s rastúcimi cenami ropy.

„Spotrebitelia, domácnosti sú mimoriadne citlivé na ceny ropy a potravín, takže si myslím, že ECB urobila správnu vec, keď vyslala signál,“ povedal neskôr v rozhovore pre televíziu Bloomberg.

Inflačné očakávania v Európe rastú. Trh vsádza, že spotrebiteľské ceny stúpnu v priebehu nasledujúcich troch rokov v priemere o 2,4 %, čo je výrazne nad cieľom ECB a pod 2 % len pred dvoma mesiacmi. Ako vyplýva zo zápisnice zo zasadnutia Austrálskej centrálnej banky zverejnenej 5. septembra, banka predpovedá „riziká rastu“ globálnej inflácie v nasledujúcich mesiacoch v dôsledku cien potravín a ropy. Očakáva sa, že vyššie ceny pohonných hmôt zvýšia celkovú domácu infláciu v aktuálnom štvrťroku.

Austrálska centrálna banka stále očakáva celkovo mierny rast cien, hoci je nepravdepodobné, že by sa inflácia do konca roka 2025 vrátila k cieľovému rozpätiu 2 – 3 %. Ekonómovia sa obávajú, že RBA bude musieť revidovať ekonomické prognózy, ktoré sú v súčasnosti založené na cene Brentu 80 dolárov za barel, čo je výrazne pod súčasnou úrovňou 95 dolárov.


Riziká sú v oboch smeroch. Španielska centrálna banka v utorok podčiarkla dvojitú hrozbu a varovala, že inflácia bude v tomto a budúcom roku v dôsledku drahšej ropy rásť rýchlejšie, ako sa očakávalo, pričom hospodársky rast bude slabší.

Uprostred týchto obáv euro minulý týždeň kleslo na šesťmesačné minimum, pričom trhy stavili na to, že európska ekonomika sa s vyššími sadzbami nevyrovná. Obchodníci už v budúcom roku počítajú s viac ako dvoma štvrťročnými zníženiami a pokrčia plecami nad pokynmi ECB, že náklady na pôžičky zostanú vysoké dlhšie.

Minulý rok sa kontinent prepadol do krízy, keď boli prerušené dodávky ruského plynu a euro kleslo pod paritu s dolárom. Nie je jasné, ako dobre sa vyrovná s tohtoročnými problémami, ak budú ceny ešte vyššie.Výhľad rastu znepokojuje aj hlavnú ekonómku OECD Claire Lombardelliovú. Povedala v utorok novinárom, že to povedie k “sprísneniu domácich rozpočtov a dopytu” a že Európa bude trpieť viac ako USA kvôli svojej závislosti od dovozu energie.

Daňové sadzby v Európe znamenajú, že región je menej citlivý na zmeny cien ako Spojené štáty. Minulý rok stál benzín na čerpacích staniciach v Nemecku a Spojenom kráľovstve približne dvakrát toľko ako v Spojených štátoch.

Predstavitelia Fedu môžu byť viac znepokojení dôsledkami pre ekonomický rast ako pre infláciu. Vlastný model centrálnej banky naznačuje, že tvorcovia politík skôr znížia sadzby v reakcii na rastúce ceny komodít, ako ich zvýšia, uviedla Anna Wong, hlavná ekonómka USA v Bloomberg Economics.

„Skutočne to má väčší vplyv, ak chcete, na rast a nie na infláciu z dlhodobého hľadiska,“ povedala Maya Bhandari, šéfka zmiešaného investovania v BNP Paribas Asset Management UK v rozhovore pre televíziu Bloomberg.

Rast cien ropy zaznamenávajú USA v čase, keď už spotrebiteľské zostatky vykazujú známky poklesu. Úrokové platby požierajú čoraz viac disponibilného príjmu a prebytočné úspory nahromadené počas pandémie sa čoskoro minú.

Vyššie náklady na energiu pravdepodobne obmedzia spotrebiteľské výdavky a centrálnej banke tak zostane menej dôvodov na ďalšie sprísňovanie politiky. Predstavitelia Fedu budú pozorne sledovať akékoľvek náznaky rastúcich inflačných očakávaní, no zatiaľ sa tak nestalo.

Bloomberg Economics zatiaľ neverí, že politici budú nútení reagovať tak či onak.

„Štandardné modely naznačujú, že politici by takýto šok pravdepodobne ignorovali,“ napísali Ana Andrade a Jamie Rush v správe. “Náš základný prípad predpokladá, že šoky ešte nie sú dostatočne silné na to, aby zmenili výhľad úrokových sadzieb.”

Pri mapovaní svojej reakcie sa centrálne banky obzerajú späť do 70. rokov 20. storočia, do obdobia, keď dlhotrvajúce ropné šoky v dôsledku obmedzení ponuky spôsobili, že rozvinuté krajiny čelili pretrvávajúcej inflácii a negatívnym vplyvom na rast.

Vzhľadom na tento vývoj, rovnako ako niektorí politici tvrdia, že kľúčovou otázkou pri sadzbách nie je to, ako vysoko sa zvýšia, ale ako dlho tam zostanú, vyvstáva rovnaká otázka, či sa skončí akýkoľvek predpokladaný nárast cien ropy.

„Centrálne banky nemôžu s týmito krátkodobými ponukovými šokmi nič urobiť, ale môžu podniknúť kroky na potlačenie očakávaní,“ povedal v rozhovore Charles Seville, ekonóm z Fitch Ratings v Londýne. “Je to veľký rozdiel oproti 70. rokoch: centrálne banky majú teraz viac skúseností s dosahovaním inflačných cieľov.”