RIA: bývalý prezident Afganistanu sa napakoval

KÁBUL –  Prezident Ašraf Ghaní ušiel s autami plnými peňazí, to, čo sa nedalo vziať so sebou, zostalo na na ploche letiska. Píše RIA Novosti s odvolaním sa na veľvyslanectvo. Informáciu nepotvrdili žiadne iné informačné zdroje.

„Čo sa týka kolapsu režimu, ten je najvýstižnejšie charakterizovaný tým, ako Ghaní ušiel z Afganistanu: štyri autá boli naplnené peniazmi, druhú časť peňazí sa pokúsili strčiť do helikoptéry, ale nie všetko sa zmestilo. A niektoré peniaze zostali na ploche letiska, “povedal. tlačový tajomník diplomatickej misie Nikita Iščenko.

V ten istý deň vyjadriil osobitný vyslanec ruského prezidenta pre Afganistan, riaditeľ druhého odboru druhej Ázie ruského ministerstva zahraničných vecí Zamir Kabulov, nádej, že afganská vláda keď utekala nevytiahla z krajiny všetky peniaze,  napísal denník Izvestia.

Ak ešte niečo zostane, tak toto bude podľa neho základ rozpočtu krajiny. Kabulov tiež uviedol, že situácia v Afganistane je stále neistá. Verí, že je potrebné nechať Taliban predviesť sa nie slovami, ale skutkami.
V nedeľu bojovníci Talibanu vstúpili do Kábulu a prevzali kontrolu nad prezidentským palácom. Militanti vyhlásili „koniec vojny“ v Afganistane, nazývali to „oslobodenie“ krajiny a vztýčili vlajku nad prezidentským palácom. Afganský prezident súhlasil s rezignáciou a opustil krajinu s tým, že odišiel, „aby zabránil masakru“. V súčasnosti v Kábule pôsobia iba veľvyslanectvá Ruska a Číny. Ruské veľvyslanectvo stráži Taliban.