Reich: mýtus o silnej ekonomike Trumpa

Existuje  mýtus, že Trump stojí na čele silnej ekonomiky. Je to naozaj? Ak sa pozriete na životnú úroveň väčšiny Američanov, uvidíte úplne iný obraz, píše profesor Robert Reich v Newsweek. Existuje hospodársky rast, ale nemá žiadny vplyv na život obyčajných občanov. Skôr začali žiť ešte horšie ako predtým. A prezident len zhoršuje problémy. Original je tu.

Ako povedal nedávno Larry Kudlow, ekonomický poradca Bieleho domu, “hlavným príbehom tohto roka je ekonomický boom, dlhý a stabilný”. Je to naozaj? Pyta sa Robert Reich Ak sa pozriete na životnú úroveň väčšiny Američanov, uvidíte úplne iný obraz.

Áno, po inaugurácii spoločnosti Trump začal rozmach na akciovom trhu. Avšak stáva sa menej stabilným, pretože obchodné vojny Trumpa spôsobujú veľké škody. Takmer 80% akciového trhu je vo vlastníctve najbohatších 10% Američanov, takže veľká väčšina Američanov nezískala nič z boomu na tomto trhu. Avšak obyčajní Američania tento rast necítia. Vzhľadom na dnešnú infláciu nie sú hodinové mzdy oveľa vyššie ako pred 40 rokmi. Trump uvalil dane pre bohatých a sľúbil každému, že platy by rástli o 4 tisíc dolárov ročne. Ale nevyrástli. To je dôvod, prečo sa republikáni v súčasnosti nezameriavajú na daňové škrty vo svojej volebnej kampani, napriek tomu, že to bol ich jediný legislatívny úspech. Donald Trump a republikáni Kongresu odmietajú zvýšiť minimálnu mzdu, ktorá uviazla na hladine 7,25 dolárov za hodinu.