Trh bezpilotných vozidiel dosiahne 560 mld. USD

Bezpilotné vozidlá su mechanické prostriedky na prepravu cestujúcich, ktoré cestujú bez posádky na palube pomocou osobitného systému autonómnej kontroly. Takáto preprava sa môže pohybovať po špeciálne určených tratiach na vopred určených trasách, alebo sa môže podieľať na všeobecnej premávke, pretože je vybavená sériou senzorov, kamerami, radarmi a palubným počítačom, ktorý prijíma rozhodnutia.

Trh bezpilotných vozidiel po celom svete v najbližších 20 rokoch by mohol dosiahnuť 560 miliárd dolárov a experti sú si istí, že drôty ušetria nielen miliardy dolárov z poistenia a nákladov na pohonné látky pre spotrebiteľov, ale pomôžu aj stimulovať rozvoj ďalších sektorov hospodárstva. Teraz aktívne rozvíjať oblasť bezpilotných vozidiel a ruských spoločností.

Piloti nechajú nečinnosť

Éra automatizácie dopravy sa dá pozorovať v prvej polovici 20. storočia, kedy sa začalo s vývojom a implementáciou praxe autopilota pre lietadlá. Dôležitým medzníkom je rok 1947, kedy americké vojenské dopravné lietadlo B-54 urobilo transatlantický let úplne pod kontrolou autopilota, ktorý ovládal  nielen let, ale aj vzlet a pristátie. Technológia bez posádky v leteckej doprave je stále najrozšírenejšia, pretože pohyb sa v tomto prípade vyskytuje v priestore s malým počtom prekážok. Z rovnakého dôvodu je použitie autopilota stále problémom na pozemných diaľnicach, s výnimkou železníc a metra.

Zároveň v roku 1967 bola v Londýne otvorená prvá automatizovaná linka a kodanské metro je teraz úplne bezpilotné – vlaky bez samotných mechanikov. Úspešný rozvoj pozemných komunikácií možno nazvať sieťou automatického prepravy ULTra, ktorý bol otvoreý  v roku 2010 na letisku Heathrow. Systém je určený na prepravu jedného alebo viacerých cestujúcich v režime taxi služby po osobných trasách v rámci určených jazdných pruhov.

Automatizácia dopravy je založená na skutočnosti, že doprava by mala byť bezpečná. Autopilot môže byť rýchlo vypnutý, aby pilot sledoval let, ktorý môže zasahovať do jeho práce. Systémy kodanského metra a taxi ULTra vždy obsluhuje niekoľko ľudí, ktorí sledujú ich výkonnosť a sú pripravení prevziať kontrolu nad diaľkovým ovládaním v prípade nepredvídanej situácie.

Teraz je aktívna automatizácia osobnej a verejnej dopravy, ktorá sa bude pohybovať po verejných komunikáciách. Také spoločnosti ako Tesla, Google, Uber sa blížia k zavedeniu automatických automobilov v živote. Zvyčajne sú autá vybavené rôznymi senzormi, fotoaparátmi, radarom a palubným počítačom na spracovanie údajov, ktoré robia rozhodnutia na základe analýzy dopravnej situácie. Takéto testy sa vždy vyskytujú pod dohľadom vodiča a Tesla, ktorý implementoval systém autopilot vo všetkých jeho autách, varuje majiteľa, aby monitoroval prevádzku systému.

Chytré vlaky

V súčasnosti autopilotové vlaky prevádzkujú niektoré linky metra v Spojenom kráľovstve, USA, Japonsku, Nemecku, Španielsku, Brazílii, Japonsku, Malajzii a ďalších krajinách. Existuje niekoľko úrovní automatizácie vlakov, ktoré sa líšia v úlohe, ktorú hrá personál vlakov v ich práci.

Trieda 4 umožňuje vlakom cestovať bez vodičov, zatiaľ čo zamestnanci metra môžu byť vo vlaku slúžiť cestujúcim. Rušňovodič niekedy nie ani vo vlaku, takže cestujúci prvého vagónu  môžu pozorovať cez čelné sklo a tunel a koľajnice. Také vlaky chodia napríklad v Kodani, Norimbergu, Miláne, Paríži a Londýne. Ale za jeden z najlepších systémov sa považuje dubajské bezpilotné metro. Tam nie je ani žiadny vodič – dve  linky matra, ktoré sa tiahnu cez hlavnú obývanú oblasť, sú plne automatizované.

Trieda 3 vyžaduje prítomnosť vodiča v kabíne iba na otváranie a zatváranie dverí, ako aj kvôli núdzovmu zastaveniu. Patria sem linka 11 metra v Barcelone a metro v Pekingu, ako aj metro v Singapure.

Trieda 2 vyžaduje, aby sa vodič nachádzal v kabíne, aby mal prehľad o prekážkach. Takýto systém funguje v madridskom metre, na trasách 5-9 metra v Soule. Autopilot je v metre v ruských mastách Sankt Petersburg a Kazaň. Vola sa “Pohyb”. Okrem toho sa na ruských železniciach používa podobný systém.

UAV synonymom pre dopravu

Konzultačná spoločnosť AT Kearney sa domnieva, že trh s bezpilotnými vozidlami na celom svete v nasledujúcich 20 rokoch sa odhaduje na 560 miliárd dolárov. Odborníci sú presvedčení, že drôty ušetria nielen miliardy dolárov z poistenia a nákladov na pohonné látky pre spotrebiteľov, ale tiež stimulujú rozvoj iných priemyselných odvetví. – softvér, telekomunikácie, infraštruktúrne projekty. AT Kearney je tiež presvedčená, že bezpilotné vozidlá umožnia spotrebiteľom minúť menej na údržbu bezpilotných vozidiel.

Odborníci poznamenávajú, že s masívnym vývojom bezpilotných vozidiel v samotných USA spotrebitelia ušetria až 1,3 bilióna dolárov. Napríklad zníženie počtu nehôd povedie k úsporám 488 miliárd dolárov, úspora paliva bude takmer 170 miliárd dolárov. Predpokladá sa tiež, že pri servise UAV, ktoré budú mať menej opotrebovaných mechanických častí a tiež kvôli vyššej výkonnosti “inteligentných” automobilov, budú spotrebitelia schopní ušetriť až 500 miliárd dolárov. Optimálny režim rýchlosti, ktorý zvolí UAV, výrazne zníži dopravné zápchy, čo bude tiež znížiť náklady na palivo a odpisy vo výške 140 miliárd dolárov.

Podľa spoločnosti AT Kearney do roku 2030 dosiahne trh s špeciálnymi zariadeniami (senzory, snímače, komunikačné systémy atď.) 103 miliárd USD. Vývoj bezpilotných vozidiel môže byť tiež stimulom pre rozvoj trhu mobilného internetu, ako aj iných typov bezdrôtového prenosu dát. Trh so špeciálnymi mobilnými aplikáciami, telematikou a výmenou údajov medzi bezpilotnými vozidlami do roku 2030 dosiahne 86 miliárd dolárov. Ďalším trhom, ktorý bude mať prospech z rozvoja bezpilotných leteckých dopravných prostriedkov, je infraštruktúra. Diaľnice budú vybavené novým zariadením na zjednodušenie orientácie, navigácie a bezpečného pohybu takýchto strojov.

Okrem automobiliek, ktorých vývoj bezpilotného trhu môže prilákať nové investície a meniť rozsah modelov, autá s autopilotom zároveň stimulujú niekoľko ďalších odvetví. V prvom rade hovoríme o vývoji softvéru pre UAV a súvisiace zariadenia od špičkových spoločností.

Doprava, zabezpečujúca posuny v hospodárstve

Teraz je pozornosť analytikov zameraná na vývoj bezpilotných vozidiel. Autonómne stroje pracujú v odvetviach, ako je poľnohospodárstvo, riadenie zásob a výstavba. Uber, Tesla a Mercedes-Benz experimentujú s použitím autonómnej technológie jazdy v mestských autobusoch a návesoch.

Analytik Brian Solis, ktorý v posledných rokoch študuje priemysel bezpilotných technológií, formuloval hlavné trendy na trhu:

Semi-autonómne vozidlá sa stávajú posledným krokom smerom k úplnej autonómii.

Vozidlo sa stáva miestom na odpočinok a usporiadanie kabíny – samostatný smer investovania.

“Humanizácia” správania bezpilotných vozidiel pre pohodlie iných účastníkov cestnej premávky.

Vysoká konkurencia vo využívaní technologických inovácií a začínajúcich podnikov. Uprednostňujú sa inovácie softvéru a hardvéru, ktoré poskytujú podstatnú časť speňaženia projektu.

Veľkí výrobcovia nakupujú začínajúce podniky, aby vlastnili nielen nové nápady, ale aj talenty, ktoré ich vytvárajú, takže sa očakáva, že pracovné miesta v oblasti IT budú rásť v automobilovom priemysle. To všetko nám umožňuje, aby sme sa dostali do popredia princípu “plug and play”, keď nové technológie môžu byť ľahko upravené na skutočné modely automobilov.

Americké analytické centrum RethinkX predpovedalo zmeny v ekonomike, politike a sociálnej sfére s príchodom bezpilotných vozidiel v rokoch 2020-2030. Cieľom štúdie bolo presne odrážať trendy v dnešných automobilových technológiách a upozorniť na ich rozsah. Osobitná pozornosť sa venovala projektom v oblasti A-EV (bezpilotné elektrické vozidlá) a prototypov modelov TaaS (obchodné modely dopravy na požiadanie).

Spoločnosť odhaduje, že do roku 2030 bude 95% liniek obsluhovať autonómne autá vo vlastníctve spoločností. To možno považovať za jednu z najväčších technologických revolúcií v histórii dopravy (obchodný model spoločnosti TaaS). Náklady na cestovanie pre konečného spotrebiteľa sa zároveň znížia desaťnásobne, čo priviedlo vlastníkov súkromných automobilov k tomu, aby upustili od výhradného vlastníctva. Namiesto toho budú mať podľa potreby prístup k nim.

Zavedenie bezpilotných vozidiel čelí problémom: od nehôd po pohybovú chorobu

Zavedenie bezpilotných vozidiel začalo ukazovať skutočné problémy, ktoré až dovtedy predpovedali analytici. Vo februári 2017 sa vozidlo s nezávislým kontrolným systémom vyvinutým spoločnosťou Google malo malú nehodu. Lexus RX450h, ktorý sa pohyboval okolo prekážky na ceste, sa zrazil s autobusom, ktorý sa pohyboval v blízkosti, pretože nesprávne vypočítal možnú činnosť svojho vodiča a rozhodol sa, že ustúpi. Potom spoločnosť Google uznala svoju čiastočnú vinu za incident a uviedla, že v súvislosti s ním vykonala zmeny v softvéri svojich vozidiel. A v máji došlo k smrteľnej nehode s vozidlom Tesla, ktoré jazdila s funkciou autopilota zapnutou. Tento prípad len zintenzívni diskusiu a vývoj právnych ustanovení a regulačných noriem.

Odborníci sa vo všeobecnosti domnievajú, že šírenie bezpilotných vozidiel výrazne zníži počet nehôd na cestách, pretože príčinou mnohých nehôd je ľudský faktor. Podľa poradenskej spoločnosti Ptolemus sa celkový počet nehôd spôsobených bezpilotnými vozidlami môže znížiť o 30%.

Avšak vo svojej štúdii vedci z Michiganskej univerzity teoreticky predpovedajú vznik ďalších problémov. Odborníci zistili, že viac ako tretina vodičov plánuje čítať, sledovať televíziu alebo pracovať pri cestovaní bezpilotných vozidiel. Takáto zábava, ako sa uvádza v správe, sa vráti pre majiteľov takých vozidiel s konštantným alebo častým prejavom syndrómu pohybovej choroby.

Predpovede budúcnosti

Trh s autonómnymi vozidlami sa doplní, čím sa vytvorí vysoko konkurenčné prostredie, ktoré bude zabezpečené lepšou úrovňou služieb. Noví hráči sa pripájajú k Uberovi, Lyftovi a Didi. V záujme zachovania spaľovacích motorov sa postupne nahrádzajú elektromotory. Náklady na údržbu, energiu, financovanie a poistenie budú klesať av dôsledku toho budú spoločnosti ponúkať opcie, ktoré budú až desaťkrát lacnejšie ako existujúce automobily. Zároveň efektívna prevádzka vozidiel (každé vozidlo bude použité najmenej desaťkrát viac ako vozidlá vlastnené jednotlivými vlastníkmi) povedie k tomu, že ich počet klesne.

Analytici súhlasia s tým, že do roku 2030 bude mať 40% všetkých vozidiel individuálnych vlastníkov, ale podiel ich použitia sa zníži na 5%. Behaviorálne problémy, ako je láska k jazde, strach z nových technológií alebo zvyku, vytvoria počiatočné prekážky prechodu na nové autá, ale spoločnosti sú už pripravené investovať miliardy dolárov do vývoja technológií a služieb na riešenie týchto problémov.