OPEC o väčšom poklese dopytu po rope

VIEDEŇ –  OPEC zhoršil svoju prognózu globálneho dopytu po rope kvôli pandémii koronavírusov COVID-19. Hovorí o tom správa, ktorú zverejnila organizácia na svojej stránke.

OPEC je Organizácia krajín vyvážajúcich ropu. Vznikla v roku 1960, má sídlo vo Viedni a jej členské štáty sú: Alžírsko, Angola, Irak, Irán, Kuvajt, Líbya, Nigéria, Kongo, Rovníková Guinea, Gabon, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Venezuela.

Ku koncu tohto roka OPEC  očakáva pokles dopytu o 9,07 milióna barelov denne (o 2,23 milióna barelov viac, ako sa predpokladalo v aprílovej predikcii). Podľa OPEC sa prejaví najsilnejší pokles dopytu v 2. štvrťroku. Celkový dopyt po rope by mal dosiahnuť 91,1 milióna barelov za deň.

Prognóza sa zhoršuje tak vo vyspelých krajinách, kde sa očakáva pokles dopytu o 5,2 milióna barelov, teda o 1,2 milióna barelov viac, ako sa pôvodne očakávalo. Pokles sa týka aj krajín mimo Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, kde sa dopyt zníži o 3, 9 miliónov barelov denne, teda o 1 milión barelov viac ako v predchádzajúcej predpovedi.

Pandémia koronavírusov bude mať vplyv na globálne dodávky ropy. Výroba v krajinách mimo OPEC klesne v roku 2020 o 3,5 milióna barelov na 61,5 milióna barelov denne. Súčasná predpoveď sa v porovnaní s predchádzajúcou prognózou zhoršila o 2 milióny barelov. OPEC neposkytuje hodnotenie zmien vo výrobe ropy v roku 2020. Podľa správy sa v apríli výroba OPEC zvýšila o 1,8 milióna barelov na 30,4 milióna barelov za deň. Tento nárast je vysvetlený transakčnou medzerou OPEC + na konci marca. Nová dohoda nadobudla platnosť 1. mája.