Hrana cenovej vojny na trhu zemného plynu

DOWHA –  Katar, popredný svetový dodávateľ skvapalneného zemného plynu (LNG), by mohol spustiť rozsiahlu plynovú vojnu kvôli nižším nákladom na suroviny pri klesajúcom dopyte v dôsledku koronavírusu a rastúcich rezerv po teplej zime. Píše o tom Bloomberg.

Po tom, čo koronavírus prvýkrát zasiahol kupcov plynu v Ázii a potom spotrebiteľov v Európe, kde kráľovstvo presmerovalo tok surovín, sa Dawha stretla s ťažkou voľbou: znížiť výrobu alebo znížiť náklady na suroviny s cieľom udržať dopyt. „Pokles výroby zasiahne vládne príjmy Kataru.

Ak sa Katar rozhodne znížiť ceny surovínkvôli udržaniu dopytu a začne cenovú vojnu, mohlo by to viesť k nerentabilite ťažby plynu aj pre svetových výrobcov s nízkymi výrobnými nákladmi. V dohľadnej budúcnosti môžu ceny plynu dokonca klesnúť, ako sa to stalo s ropou v apríli 2020. “Katar očakáva určitú porážku, bez ohľadu na stratégiu, ktorú si orgány krajiny vyberú,” píše agentúra.

Podľa Bloomberga po zotavení dopytu po plyne v Ázii už nebude Katar Petroleum musieť presmerovať LNG do Európy, ale tento proces môže trvať mnoho mesiacov. Podľa Medzinárodnej únie pre plyn môže nadmerná ponuka na svetovom trhu so skvapalneným zemným plynom pretrvávať do roku 2025. V budúcnosti budú krajiny vyrábajúce plyn musieť analogicky vytvoriť kartel s ropnou organizáciou OPEC, aby mohli regulovať trh.

Katar je emirát ležiaci na Arabskom polostrove v juhozápadnej Ázii. Na juhu hraničí so Saudskou Arábiou, zvyšok emirátu obklopuje Perzský záliv.