Prečo referendum o nových voľbách nedáva z hľadiska počtov zmysel?

BRATISLAVA – Referendum o predčasných voľbách do parlamentu je z hľadiska matematiky nezmysel. Vyplýva to z jednoduchej projekcie preferencií politických strán.

Pozrime sa na čísla, z ktorých môžeme prísť k vyššie uvedenému záveru. Taký istý nezmysel by bolo aj referendum o obrannej zmluve Slovenskej republiky s USA.

V posledných voľbách bolo zapísaných 4 432 419 voličov. Zúčastnilo sa ich 2 916 840. To je 65,80 %. Predčasné voľby by chceli politická strana Hlas – Sociálna demokracia, Smer – Sociálna demokracia a prípadne Republika. Podľa posledného prieskumu preferencií z decembra 2021 z dielne agentúry AKO by získal Hlas – sociálna demokracia 19 % voličov, Smer sociálna demokracia  13, 7 % hlasov a Republika – 5,9 %.  Ak ich preferencie spočítame 19 plus 13,7 plus 5,9 je to 38,6 %. Ak by sa aj referenda zúčastnili všetci priaznivci týchto politických strán, nepostačovalo by to na platnosť referenda. Všetci priaznivci politických strán by mohli potenciálne odovzdať 1 125 884 hlasov, ktorými súhlasia s konaním referenda. A to je len polovica zúčastnených oprávnených voličov. Nie je záruka, že by sa referenda zúčastnili všetci priaznivci politických strán, ktoré majú o to záujem. 

Čo hovorí zákon? V zmysle zákona 460/1992 Zb. (Ústava Slovenskej republiky) Čl. 98 sú výsledky referenda sú platné, ak sa na ňom zúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.

Na Slovensku bolo mnoho referend. Jediná platné referendum bolo to, keď občania Slovenskej republiky rozhodovali o vstupe do Európskej únie. Vtedy bola účasť 52%. Referendum bolo sprevádzané masívnou kampaňou koaličných politických strán. To sa nedá očakávať v rámci očakávaného referenda. Akékoľvek diskusie a pokusy o vyhlásenie referenda sú nezmysel z hľadiska obyčajných počtov. Je s nimi spojené veľké riziko, že by nebolo platné.

Referendum o predčasných voľbách, ale aj referendum o obrannej zmluve USA so Slovenskou republikou by neboli platné ani v tom prípade, ak by sa ich zúčastnili všetci oprávnení voliči.

Ilustračné fotografie: www.pixabay.com