Boston Globe: Soros a Koch spolu v think-tanku

Všetky think-thanky vo Washingtone podporujú ideológiu intervencionistickej  zahraničnej politiky. Korupcia, na ktorej je založená, je rovnako zhubná, poznamenáva autor. Soros a Koch financujú nový think-tank, ktorý bude podporovať svetový názor založený na diplomacii a zdržanlivosti, a nie na hrozbách, sankciách a bombových útokoch. Nech ich skúsia, čo ak? Píše o tom denník The Boston Globe.

Okrem toho, že ľavicový finančník George Soros a priaznivci pravicových bratov Kochovcov sú miliardári, ktorí tratia väčšinu svojho bohatstva na dobré životné podmienky zvierat, majú málo spoločného. Môžu byť nazývané úplné protiklady navzájom. Soros je staromódny liberál Novej dohody. Bratia Kochovci sú horlivými zástancami práv, snívajúc o znížení daní a rozpustení vlády. Je tu však jedna otázka, v ktorej sa zdajú byť jednomyseľní: Spojené štáty musia zastaviť svoju „večnú vojnu“ a prijať úplne novú zahraničnú politiku.

Soros a  energetickí dvaja bratia Kochovci, vytvárajú jedno z najúžasnejších partnerstiev v modernej histórii americkej politiky.  Financujú nové centrum analýzy zahraničnej politiky vo Washingtone. Bude podporovať svetonázor založený na diplomacii a zdržanlivosti, a nie na hrozbách, sankciách a bombových útokoch. Vo Washingtone, kde každý veľký think tank podporuje jeden z neokonzervativistických variantov alebo liberálny intervencionizmus, sa takéto názory zdajú byť radikálne. Soros a Kochovci sa zjednotili, aby oživili umierajúci koncept mierových Spojených štátov. Dôvera širokej verejnosti z oboch strán politického spektra, ktoré organizácia získa po nich – a zároveň aj peniaze, ktoré investujú – urobí z tohto nového think-tanku hlas na podporu umenia vo verejnej správe.

Keďže mierová zahraničná politika bola základným princípom Spojených štátov, je vhodné, aby názov tohto think-tanku oslovil históriu. Bude sa nazývať Quincy Institute for Responsible Statecraft na počesť Johna Quincyho Adamsa, ktorý vo svojom historickom prejave o Deň nezávislosti v roku 1821 povedal, že Spojené štáty by „nešli do zahraničia pri hľadaní príšer, ktoré treba zničiť. Uprednostňujú slobodu a nezávislosť pre všetkých. Chránia a vedú len sami. Inštitút Quincy bude podporovať zahraničnú politiku založenú na tomto princípe: „žiť a nechať žiť“.

Inštitút plánuje otvoriť svoje brány v septembri a oficiálne otvorenie sa uskutoční na jeseň. Jeho sponzori a zakladatelia – Nadácia otvorenej spoločnosti Soros Foundation a nadácia Charlesa Kocha – prispeli na vznik tejto organizácie pol miliónom dolárov. Niekoľko ďalších nezávislých sponzorov sa pridalo ďalších 800 tisíc dolárov. Do budúceho roka, inštitút dúfa, že bude mať k dispozícii rozpočet vo výške 3,5 milióna dolárov a zamestnancov politických expertov, ktorí budú zbierať materiály pre Kongres a verejnú diskusiu.