Figaro: vývoj Európy sa podobá na Staré Grécko

Technokratický prístup Európskej únie v súčasnosti vedie kontinent k úpadku. Aby Európa zachovala svoju kultúru a civilizáciu, nemá inú možnosť, než sa zjednotiť v novom, skutočne demokratickom projekte, “hovorí Guy Mettan, riaditeľ švajčiarskeho tlačového klubu, autor mnohých kníh o medzinárodnej politike a eseje o západnej Russofóbii, ktorá práve vyšla v knihe “The Lost Continent: Propaganda of Democratic and Sovereign Europe”.

„V roku 1989 pád Berlínskeho múru a zmiznutie Sovietskeho zväzu naznačili, že zjednotená Európa bude mať obrovské príležitosti. Ale po Maastrichtskej zmluve sa zdalo, že osud Európskej únie sa vykoľajil: militantný ultraliberalizmus, expanzia NATO a odstránenie Ruska, podpora nejakého nacionalizmu voči iným, napríklad slovinského a chorvátskeho proti srbskému, ukrajinského, gruzínskeho a baltskému proti Rusku, a predovšetkým rastúci demokratický deficit pri odcudzení sa od národov v prospech nepriehľadnej a technokratickej nadstavby, ktorá by mala rozdeľovať majetok prostredníctvom množstva povinných noriem, smerníc a medzinárodných zmlúv, čo je pre demokratov rešpektujúcich seba samých, neakceptovateľné, “hovorí Mettan.

„Európa, podobne ako staroveké Grécko, sa zapojila do ničivých občianskych vojen – pre Grécko to bola Peloponézska vojna, pre Európu – Veľká európska občianska vojna v rokoch 1914 až 1945 – ktorá podkopala ducha oboch civilizácií. a kultúrnu vitalitu v prospech tretích mocností, ktoré im pomohli posilniť sa: v prípade Grécka je to Alexandria a Rím, pre Európu sú to USA a Čína, “ tvrdí expert.

“Všetky pokusy o zjednotenie Európy mocenskými silami – od Karola Veľkého, Napoleona, Hitlera a Stalina – zlyhali dosť rýchlo. Tí, ktorí sa spoliehali na zbližovanie pozícií a spoluprácu medzi členskými štátmi – Svätou ríšou Rímskou ríšou a Rakúsko-uhorskou monarchiou – urobili lepšie.” Ú nia tento prístup podporuje a bude sa počítať s týmto prístupom, ktorý rešpektuje aj dve základné hodnoty Európy – slobodu a rovnosť, ktoré sú srdcom Európanov a ktoré Hitler a Stalin ingorovali: Európska únia však od samého začiatku umiestnila všetky svoje stávky na obchod a hospodárstvo a verila, že politika, to znamená zapojenie národov do výkonu moci, môže byť odložená nabok, myslela si, že politika bude nakoniec nasledovať obchod a hospodárstvo. nestalo sa to a sklamaní ľudia reagovali buď tým, že sa zdržali hlasovania, čo je určitá forma euroskeptizmu, alebo hlasovaním za populistov, čo, ako vidíme, prekvitá všade, “ uvádza Mettan.

„Američania majú vplyv na Európsku úniu, ktorá ďaleko presahuje autoritu, ktorá je zverená spojencovi. Na druhej strane, zatiaľ čo naďalej sledujeme protiruské predsudky zdedené po studenej vojne, zámerne nám chýba príležitosť nadviazať skutočné partnerstvo s Ruskom, ktoré je stále európskou mocnosťou. kultúra, náboženstvo, ich hodnoty a ich civilizácia, sotva stojí za to pripomenúť také fakty Francúzska, ktoré aktívne udržiavalo úzke vzťahy s Ruskom v roku 1914, a potom počas de Gaulla … Prečo sa uspokojiť s jarmom zo strany Spojených štátov a kultivovať nepriateľstvo voči Rusku, ktoré je európskou krajinou? Tu nájdete začiatky tých sporov, ktoré boli pre staroveké Grécko smrteľné,“ hovorí Guy Mettan.

„Čo sa týka Nemecka, jeho rastúci vplyv po znovuzjednotení v roku 1991 z neho urobil superveľmoc, ktorá ohrozuje vnútornú rovnováhu Európy. Kolonizovala strednú a východnú Európu. Preto je potrebné rýchlo vytvoriť skutočnú federatívnu Európu schopnú definovať rozsah tejto rastúcej hegemónie.

Koniec koncov, Nemecko sa môže zmeniť na červeného obra, ktorý  nakoniec zmení všetkých na satelity. V tomto zmysle by bolo žiaduce aj zblíženie s Ruskom, “ tvrdí analytik.