Petro Porošenko je späť na Ukrajine

KYJEV – Niekdajší ukrajinský prezident Petro Porošenko neverí, že ho zavrú do väzenia.

Je obvinený z vlastizrady. Prokuratúra vyšetruje to, či sa podieľal na predaji uhlia z územia Luganskej ľudovej republiky a Doneckej ľudovej republiky do Ruskej federácie.

Exprezident Ukrajiny, líder strany Európska solidarita Petro Porošenko, ktorý je obvinený z vlastizrady, pripustil, že tamojšie úrady by mohli donútiť pristáť lietadlo z Varšavy, ktorým sa plánuje vrátiť do vlasti, nie na letisku Žuliany, kde sa s ním stretnú priaznivci, no na niektorom inom letisku. Uviedol to na tlačovej konferencii.

Petro Porošenko nedávno previedol podstatnú väčšinu svojich aktív na svojho syna Alexeja. Podľa ukrajinskej mutácie časopisu Forbes sa jeho majetok odhaduje na 1,7 mld. USD. Teda jeho syn je siedmym najbohatším Ukrajincom. Jeho najväčšou firmou je podnik na výrobu cukroviniek Roshen. Predávajú sa aj na Slovensku.

Narodil sa roku 1965 v meste Bolhrad v Odeskej oblasti. Vyrastal v meste Vinnycia. V rokoch 1982 – 1989 absolvoval vysokoškolské štúdium na Fakulte medzinárodných vzťahov a práva na Kyjevskej štátnej univerzite. Špecializoval sa na problematiku medzinárodných obchodných vzťahov. Následne v rokoch 1989 až 1992 absolvoval na škole postgraduálne štúdium v tom istom odbore.

Do ukrajinského parlamentu bol prvýkrát zvolený v roku 1998 ako člen Sociálno-demokratickej strany Ukrajiny. Strana bola blízka vtedajšiemu prezidentovi Kučmovi. V rokoch 2007 až 2012 viedol „Radu ukrajinskej národnej banky“.

Od 2009 do 2010 bol ministrom zahraničných vecí a v roku 2012 ministrom obchodu a ekonomického rozvoja. 29. marca 2014 oznámil kandidatúru na prezidenta Ukrajiny. V mimoriadnych prezidentských voľbách 25. mája 2014 bol zvolený v prvom kole za prezidenta Ukrajiny. 7. júna zložil prísahu a stal sa piatym prezidentom Ukrajiny. Nastúpil v komplikovanom období proruských nepokojov a ozbrojeného konfliktu na východe Ukrajiny.