Rast spotrebiteľských cien v decembri 2020 mierne poskočil na 1,6 %, stále je na najnižších úrovniach za posledné tri roky

BRATISLAVA – Druhý mesiac po sebe sa zmierňoval medziročný nárast cien potravín, z októbrových 1,2 % na decembrových 0,6 %. n Informuje o tom Štatistický úrad SR.

Zníženie ovplyvnili najmä nižšie ceny zeleniny, cukru, čokolády, cukroviniek, rýb a morských plodov.

Rast cien v medziročnom porovnaní v priebehu decembra 2020 oproti novembru zrýchlil svoju dynamiku o 0,1 percentuálneho bodu (p. b.) a inflácia dosiahla hodnotu 1,6 %. Naďalej tak zotrváva na minimách v porovnaní s vývojom pred koronakrízou. Aktuálna hodnota bola tretia najnižšia v roku 2020.

V najsledovanejšej spomedzi 12 zložiek (odborov) spotrebného koša – v odbore potraviny a nealkoholické nápoje, boli ceny medziročne vyššie len o 0,6 %, čo bolo ovplyvnené práve nižším rastom v odbore potraviny (rast rovnako o 0,6 %). Bola to druhá najnižšia hodnota v roku 2020. Medziročne najvyššie rasty cien sa aj v decembri prejavili najmä v odboroch, ktoré patria k menším v štruktúre výdavkov slovenských domácností, ako napr. v odbore rozličný tovar a služby, hotely a reštaurácie, ako aj zdravotníctvo.

V úhrne za rok 2020 sa medziročne spotrebiteľské ceny zvýšili o 1,9 %. Ročná miera inflácie klesla v porovnaní s rokom 2019 o 0,8 p. b. a bola tak najnižšia od roku 2017. Spomedzi 12 zložiek (odborov) spotrebného koša mal vplyv na jej úroveň najmä medziročný pokles cien v odbore doprava, a to predovšetkým z dôvodu zníženia cien pohonných hmôt. Naopak, jej väčšiemu zníženiu zabránili rasty cien v odbore bývanie (elektrina, služby na údržbu a opravu obydlia), rast cien potravín (mäso, ovocie) a v odbore rozličné tovary, služby (osobná starostlivosť).