Putin povolil J&T Finance Group predaj v Rusku

MOSKVA – Ruský prezident, pán  Vladimír Putin povolil spoločnosti Byrokrat odkúpiť ruskú J&T Bank od slovenskej J&T Finance Group. 

Vyplýva to z  nariadenia hlavy Ruskej federácie. Informujú o tom viaceré ruské médiá.

“Povoliť spoločnosti s ručením obmedzeným Bureaukrat uskutočniť transakcie týkajúce sa nadobudnutia 127,03 tisíc kmeňových akcií J&T Banky a 70 tisíc prioritných akcií uvedenej akciovej spoločnosti, ktoré vlastní J&T Finance Group”, uvádza sa v dokumente.

Podľa údajov banky základné, emitované imanie banky nachádzajúce sa v obehu pozostáva zo 127,03 tisíc kmeňových akcií na meno a 70 tisíc prioritných akcií s nominálnou hodnotou 50 rubľov za kus. Byrokrat tak odkúpi celý základný kapitál banky.

Moskovská pobočka J&T Bank je neďaleko Kremľa na nábreží rieky Moskva.

J&T FINANCE GROUP SE, v rokoch2006 – 2013 J&T FINANCE, a.s., je podnik so sídlom v Českej republike v Prahe.  Na a Slovensku má od roku 2013 zriadenú organizačnú zložku. Pôsobí vo viacerých krajinách sveta, predovšetkým v Českej republike a na Slovensku. Je to materská spoločnosť finančnej časti skupiny J&T, t.j. časti skupiny J&T, ktorú tvoria najmä banky a služby z oblasti administratívy, personalistiky, účtovníctva, konsolidácie a daňového poradenstva

Jedinými vlastníkmi podniku boli dlhý čas Slováci Jozef Tkáč (50 %) a Ivan Jakabovič (50 %). V roku 2015 sa tretím akcionárom (5 %) stal čínsky podnik China Energy Limited Company CEFC. Spoločnosť CEFC je šiesty najväčší súkromný podnik v Čine; pôsobí predovšetkým v oblasti financií, energetiky a priemyslu. 31. marca 2016 bolo oznámené, že CEFC China navyšuje svoj existujúci podiel na 50%. V septembri 2016 požiadala CEFC Národnú banku Slovenska o súhlas s kúpou.

Od leta 2015 vlastníkmi boli: J. Tkáč (47,5 %), I. Jakabovič (47,5 %) a China Energy Limited company (5 %).

Do leta 2015 bol niečo vyše roka akcionárom (24 %) aj Čech Mário Hoffmann, ten sa svojho podielu ale nakoniec vzdal, čím vznikla vyššie uvedená štruktúra (47,5 % J. Tkáč, 47,5 % I. Jakabovič a 5 % Číňania). Dávnejšie sa uvádzalo, že sa akcionárom má stať aj Čech Dušan Palcr (10 %), ten však každopádne zatiaľ (leto 2015) klasický podiel na J&T FINANCE GROUP SE nevlastní.

Treba poznamenať, že do roku 2013 J. Tkáč a I. Jakabovič podnik vlastnili sprostredkovane, a to tak, že jediným akcionárom českej spoločnosti J&T FINANCE, a.s. bol slovenský podnik J&T FINANCE GROUP, a.s. (starší názov: J&T Finance group a.s.), ktorého jediným vlastníkom bola v posledných rokoch spoločnosť TECHNO PLUS, a.s. (starší názov: TECHNO PLUS, verejná obchodná spoločnosť), ktorú vlastnili Jozef Tkáč a Ivan Jakabovič.

Ilustračné fotografie: Yandex.