Vznikol prvý oficiálny ETF, teda na burze obchodovaný fond ProShares zameraný na kryptomenu Bitcoin

WASHINGTON – Americká komisia pre cenné papiere a burzy (U. S. Securities and Exchange Commision – SEC) povolila obchodovanie pre firmu Bitcoin Strategy.

Je to prvý fond typu ETF v Spojených štátoch zameraný na bitcoin. Firma možní účastníkom trhu investovať do Bitcoin futures. Fond by sa mal začať obchodovať na NYSE pod tickerom, teda skratkou BITO.

Exchange-traded fund (ETF, doslovne fondy obchodované na burze) sú fondy určené pre drobných aj inštitucionálnych investorov, ktoré sú, rovnako ako klasické majetkové fondy kolektívneho investovania, tvorené majetkom skladajúcim sa z rôznych aktív. Najvýznamnejším charakteristickým rysom ETF je, že napriek tomu, že sú považované za fondy otvoreného typu, sú nimi vydávané cenné papiere verejne obchodovateľné na burze.

Úspech ETF investujúceho do bitcoinových futures vo všeobecnosti priamo nesúvisí s potenciálom bitcoinu. Investičná stratégia fondu môže byť pomerne zložitá. Ak by bol Bitcoin skôr tradičným aktívom, potom by vznik takéhoto ETF mal pozitívny vplyv na jeho cenu. ETF umožňuje investovať do kryptomien bez otvorenia účtu na kryptomenových burzách. Avšak v prvom rade môžu iné faktory posunúť kurz iným smerom a za druhé, bitcoin má už teraz hodnotu viac ako 62 tisíc a investori môžu usúdiť, že je výhodnejšie čakať na pokles.