Projekty Ruskej federácie a Číny v plynovodoch

MOSKVA – PEKING – Plynovod Sila Sibíri, začal podľa čínskych štátnych médií dodávať zemný plyn do severnej Číny v decembri 2019.

Čína a Rusko sú v záverečnej fáze výstavby prvého plynovodu, ktorý by priviedol plyn zo Sibíri do Šanghaja.Plynovod Power of Siberia, alebo Sila Sibíri, začal podľa čínskych štátnych médií dodávať zemný plyn do severnej Číny v decembri 2019.V Číne vedie plynovod pozdĺž východnej strany krajiny, okolo hlavného mesta Pekingu až do Šanghaja. Stredná fáza plynovodu začala prevádzku v decembri 2020, zatiaľ čo posledná južná časť by mala začať dodávať plyn v roku 2025, informovali štátne médiá.

Štátne energetické spoločnosti, ruský Gazprom a China National Petroleum Corporation, budujú ropovod približne osem rokov.

Výstavba čínsko-ruského plynovodu sa začala, keď Moskva čelila hrozbe straty nákupov zemného plynu z Európskej únie, hlavného kupca, ktorý sa od konfliktu na Ukrajine snažil znížiť dovoz ruského plynu o dve tretiny.

ozsah čínsko-ruského plynovodu naznačuje, že je to len jedna z mnohých energetických možností pre Peking.

Hoci Rusko údajne investovalo 55 miliárd dolárov do dohody o plynovode s Čínou, dovoz zemného plynu v rámci projektu dosiahol od decembra 2019 podľa čínskych colných údajov z júna, ku ktorým má prístup Wind Information, celkovo len 3,81 miliardy dolárov.

Tempo čínskych nákupov sa v prvej polovici tohto roka zrýchlilo, oproti minulému roku sa takmer strojnásobilo na 1,66 miliardy dolárov, ukazujú údaje.

Dovoz plynu do Číny z Turkménska bol však v tom čase oveľa vyšší, na úrovni 4,52 miliardy dolárov, čo je o 52 % viac ako pred rokom.

Zemný plyn zostáva malou časťou čínskeho energetického dovozu, ktorý väčšinou tvorí ropa.

V objemovom vyjadrení sa vývoz plynu Gazpromu do Číny cez plynovod zvýšil v prvej polovici roka o 63,4 % na 7,5 miliardy metrov kubických, uviedla ruská tlačová agentúra Interfax. Pôvodná dohoda počítala s ročnými dodávkami 38 miliárd kubických metrov v priebehu nasledujúcich desaťročí.

V správe Interfaxu sa uvádza, že celkový vývoz Gazpromu do krajín, ktoré predtým neboli súčasťou Sovietskeho zväzu, klesol za prvých šesť mesiacov roka o 31 % na 68,9 miliardy metrov kubických.

Začiatkom februára Čína a Rusko rozšírili svoju ročnú zmluvu o nákupe plynu o 10 miliárd metrov kubických – nešpecifikovali, kedy sa tak stane, ale uviedli, že ide o „dlhodobú dohodu“. Agentúra Reuters odhadla dodatočné tržby na 37,5 miliardy USD za 25 rokov.

Obe krajiny diskutovali o vybudovaní ďalších plynovodov vrátane jedného, ​​ktorý by mal viesť zo Sibíri cez mongolské územie. Financial Times tento mesiac informovali, že Mongolsko očakáva začiatok výstavby nového plynovodu, známeho ako Power of Siberia 2, do dvoch rokov.