Projekty Ruskej federácie a Číny v plynovodoch
MOSKVA – PEKING – Plynovod Sila Sibíri, začal podľa čínskych štátnych médií dodávať zemný plyn do severnej Číny v decembri 2019.
Štátne energetické spoločnosti, ruský Gazprom a China National Petroleum Corporation, budujú ropovod približne osem rokov.
Výstavba čínsko-ruského plynovodu sa začala, keď Moskva čelila hrozbe straty nákupov zemného plynu z Európskej únie, hlavného kupca, ktorý sa od konfliktu na Ukrajine snažil znížiť dovoz ruského plynu o dve tretiny.
ozsah čínsko-ruského plynovodu naznačuje, že je to len jedna z mnohých energetických možností pre Peking.
Hoci Rusko údajne investovalo 55 miliárd dolárov do dohody o plynovode s Čínou, dovoz zemného plynu v rámci projektu dosiahol od decembra 2019 podľa čínskych colných údajov z júna, ku ktorým má prístup Wind Information, celkovo len 3,81 miliardy dolárov.
Tempo čínskych nákupov sa v prvej polovici tohto roka zrýchlilo, oproti minulému roku sa takmer strojnásobilo na 1,66 miliardy dolárov, ukazujú údaje.
Dovoz plynu do Číny z Turkménska bol však v tom čase oveľa vyšší, na úrovni 4,52 miliardy dolárov, čo je o 52 % viac ako pred rokom.
Zemný plyn zostáva malou časťou čínskeho energetického dovozu, ktorý väčšinou tvorí ropa.
V objemovom vyjadrení sa vývoz plynu Gazpromu do Číny cez plynovod zvýšil v prvej polovici roka o 63,4 % na 7,5 miliardy metrov kubických, uviedla ruská tlačová agentúra Interfax. Pôvodná dohoda počítala s ročnými dodávkami 38 miliárd kubických metrov v priebehu nasledujúcich desaťročí.
V správe Interfaxu sa uvádza, že celkový vývoz Gazpromu do krajín, ktoré predtým neboli súčasťou Sovietskeho zväzu, klesol za prvých šesť mesiacov roka o 31 % na 68,9 miliardy metrov kubických.
Začiatkom februára Čína a Rusko rozšírili svoju ročnú zmluvu o nákupe plynu o 10 miliárd metrov kubických – nešpecifikovali, kedy sa tak stane, ale uviedli, že ide o „dlhodobú dohodu“. Agentúra Reuters odhadla dodatočné tržby na 37,5 miliardy USD za 25 rokov.
Obe krajiny diskutovali o vybudovaní ďalších plynovodov vrátane jedného, ktorý by mal viesť zo Sibíri cez mongolské územie. Financial Times tento mesiac informovali, že Mongolsko očakáva začiatok výstavby nového plynovodu, známeho ako Power of Siberia 2, do dvoch rokov.