Princezná Uzbekistanu bude hrať na basovú nôtu

TAŠKENT / BRATISLAVA –  Proti už odsúdenej Guľnare Karimovej sa začalo niekoľko nových trestných konaní. Je to uvedené v správe prokuratúry Uzbekistanu. “Generálna prokuratúra Uzbeckej republiky začala trestné stíhanie proti G. Karimovej za fakty sprenevery štátnych prostriedkov a uzatvárania transakcií, ktoré sú v rozpore so záujmami Uzbeckej republiky, ako aj proti vydieraniu cudzincov vo veľkom rozsahu,” uvádza sa vo vyhlásení.

Trestné konanie sa začalo po vykonaní auditu, o ktorý prokuratúra požiadala medzinárodnú advokátsku kanceláriu White and Case a vyhlásení občanov. Podľa verzie prokurátora získala dcéra bývalého prezidenta za štátne akcie podnikov Kuvasajcement a Bekabadcement za nižšie ceny. Tieto cenné papiere ďalej predala do zahraničia, čo spôsobilo „poškodenie záujmov republiky vo veľkom rozsahu“.

Trestný prípad vydierania v prokuratúre súvisel so skutočnosťou, že podľa ministerstva Karimova „pod hrozbou násilia“ prinútila  niektorých podnikateľov previesť svoj majetok na jej spoločnosti.

Karimová sa narodila v roku 1972 vo Ferghane, vyštudovala školu a univerzitu v Taškente. Neskôr študovala na Harvardskej univerzite koncom 90. rokov – začiatkom 21. storočia, pracovala na ministerstve zahraničných vecí Uzbekistanu. Predovšetkým pracovala na veľvyslanectve Uzbekistanu v Rusku, na stálej misii Uzbekistanu pri OSN. V rokoch 2010 – 2012 bola Karimova veľvyslankyňou v Španielsku. Súbežne s diplomatickými aktivitami sa venovala módnemu dizajnu, vydávala svoju vlastnú značku parfumov a vystupovala aj na pódiu pod pseudonymom Googoosha.

Guľnara Karimová je dcéra zosnulého prezidenta Islama Karimova.

Fotografia: FN