Achmetov kúpil uhlie pre Ukrajinu v Kolumbii

KYJEV / BRATISLAVA – Ukrajinská spoločnosť DTEK Rinata Achmetová podpísala kontrakt na dodávku viac ako 300 tisíc ton uhlia z Kolumbie na nadchádzajúce vykurovacie obdobie. O tom píše portál Uaprom, citujúc vyhlásenie generálneho riaditeľa spoločnosti Maxima Timčenka.

Prvá loď s kolumbijským uhlím dorazila 13. augusta do ukrajinského prístavu Južnyj a nasledujúci deň bola vyložená. Ďalšie dodávky uhlia sa očakávajú 3. septembra.

Timchenko vystúpil s vyhlásením po stretnutí s ukrajinským prezidentom Vladimírom Zelenským. Podľa neho bola na stretnutí nastolená otázka akumulácie uhlia pre sklady a pripravenosti energetického systému Ukrajiny na zimné vykurovacie obdobie. „Je to tiež veľmi dôležitý bod, berúc do úvahy ťažkosti, ktoré sa dnes vyskytujú s Ruskom, zastavenie dodávok uhlia do niektorých elektrární,“ uviedol. Timchenko ubezpečil, že spoločnosť je pripravená poskytnúť potrebnú úroveň zásob uhlia.

Predtým zástupca ukrajinského prezidenta v kabinete ministrov Andriy Gerus povedal, že vykurovacie obdobie v krajine by sa mohlo skomplikovať nízkymi zásobami uhlia v skladoch a prítomnosťou nevyriešeného problému s Gazpromom v oblasti prepravy plynu po roku 2019.