Premiéra filmu Andreja Tarkovského filmu Solaris

Solaris  je sovietsky sci-fi dramatický film Andreja Tarkovského. 

Do kín ho v ZSSR uviedi 5. februára 1972 v Moskve.

Andrej Arsenievič Tarkovskij (1932 – 1986) bol ruský režisér, scenárista a herec považovaný za jedného z najväčších filmárov sovietskej éry a svetovej kinematografie vôbec. Bol synom ruského básnika Arsenija Alexandroviča Tarkovského (1907 – 1989). Kritici o Andrejovi Tarkovskom hovoria, že jeho dielo je motlitba vo filme. Iní su označujú za básnika filmu. Filmový režisér bol hlboko veriaci človek.

Film je  založený na rovnomennom románe Stanisława Lema z roku 1961. Finančné noviny zverenili myšlienky poľského spisovateľa. Nájdete ich tu.

Na scenári a réžii filmu sa podieľal Andrej Tarkovskij a v hlavných úlohách si zahrali Donatas Banionis a Natalia Bondarčuk . Partitúru elektronickej hudby naštudoval Eduard Artemyev a jej hlavnou témou je skladba JS Bacha . Dej sa sústreďuje na vesmírnu stanicu obiehajúc okolo fiktívnej planéty Solaris, kde sa vedecká misia zastavila, pretože kostra posádky troch vedcov upadla do emocionálnych kríz. Psychológ Kris Kelvin (Banionis) cestuje na stanicu, aby zhodnotil situáciu, no narazil na rovnaké záhadné javy ako ostatní.

Solaris vyhral Grand Prix Spécial du Jury, teda Veľkú špeciálnu cenu poroty  na filmovom festivale v Cannes v roku 1972 a bol nominovaný na Zlatú palmu . Získal ohlas u kritikov a často sa uvádza ako jeden z najväčších sci-fi filmov v histórii kinematografie. Film bol Tarkovského pokusom vniesť väčšiu emocionálnu hĺbku do sci-fi filmov; väčšinu západných diel v tomto žánri, vrátane 2001: Vesmírna odysea (1968), považoval za plytkú kvôli ich zameraniu na technologický vynález. Niektoré z myšlienok, ktoré Tarkovskij vyjadruje v tomto filme, sú ďalej rozvinuté v jeho filme Stalker (1979).

 

Fotografia: Andrej Tarkovskij. Prameň: www.vokrug.tv

Psychológ Kris Kelvin je vyslaný na medzihviezdnu cestu, aby zhodnotil, či by desiatky rokov stará vesmírna stanica umiestnená nad oceánskou planétou Solaris mala pokračovať v jej štúdiu. Svoj posledný deň na Zemi trávi so svojím starým otcom a bývalým pilotom Burtonom. Pred rokmi bol Burton súčasťou prieskumného tímu v Solarise, ale spomenuli si ho, keď opísal zvláštne udalosti, vrátane toho, že videl štvormetrové dieťa na hladine vody na planéte. Panel vedcov a armády ich zamietol ako halucinácie , ale teraz, keď zostávajúci členovia posádky vydávajú podobne podivné správy, sú potrebné Krisove schopnosti.

Po jeho príchode na stanicu Solaris, vedeckú výskumnú stanicu , Kelvina nikto z troch zostávajúcich vedcov nepozdraví a on nájde vesmírnu stanicu v podivnom neporiadku. Čoskoro sa dozvie, že jeho priateľ medzi vedcami, doktor Gibarian, sa zabil. Dvaja preživší členovia posádky – Snaut a Sartorius – sú nevyspytateľní. Kelvin tiež zachytil letmé pohľady na ostatných na palube stanice, ktorí neboli súčasťou pôvodnej posádky. Zistí tiež, že Gibarian mu zanechal nejednoznačnú, záhadnú video správu na rozlúčku, v ktorej ho varoval pred zvláštnymi vecami, ktoré sa dejú na stanici.

Po nepokojnom spánku je Kelvin šokovaný, keď nájde Hari, jeho manželku, ktorá zomrela pred desiatimi rokmi, ako sedí v jeho spálni. Netuší, ako sa tam dostala. Kelvin, zdesený jej prítomnosťou, vypustí repliku svojej manželky do vesmíru. Snaut vysvetľuje, že „návštevníci“ alebo „hostia“ sa začali objavovať po tom, čo vedci vykonali radiačné experimenty, nasmerovali röntgenové lúče na víriaci povrch planéty, v zúfalej snahe pochopiť jej povahu.

Hudbu k filmu Solaris zložil Eduard Nikolajevič Artemyev (1937 – 2022), sovietsky a ruský skladateľ elektronickej hudby a filmových partitúr. Mimo Ruska je známy najmä vďaka svojim soundtrackom k filmom ako At Home Among Strangers, Solaris, Siberiade, Stalker a Burnt by the Sun.  Pre skladanie hudby používal syntetizátor ANS . To je fotoelektronický optický hudobný nástroj navrhnutý sovietskym inžinierom Jevgenijom Murzinom, jeden z prvých viachlasých hudobných syntetizátorov na svete. V roku 1958 bol dokončený funkčný model ANS a v roku 1959 Murzin získal za svoj vynález autorské osvedčenie. Označil ho skratkou “ANS” – podľa skladateľa Alexandra Nikolajeviča Skriabina.

Syntetizátor ANS.

Pokračujme v deji filmu Sloraris. V ten večer sa Hari opäť objaví v Kelvinových priestoroch. Tentoraz ju pokojne prijme a zaspia spolu v objatí. Hari spanikári, keď ju Kelvin nakrátko nechá samu v miestnosti a pri pokuse o útek sa zraní. No skôr, než Kelvin stihne poskytnúť prvú pomoc, jej zranenia sa pred jeho očami spontánne zahoja. Sartorius a Snaut vysvetľujú Kelvinovi, že Solaris vytvoril Hari z jeho spomienok na ňu. Hari prítomná medzi nimi, hoci nie je človek, myslí a cíti sa, akoby ňou bola. Sartorius teoretizuje, že návštevníci, nazývaní aj „hostia“, sa skladajú skôr z „neutrínových systémov“ než z atómov, ale že by ich bolo stále možné zničiť pomocou zariadenia známeho ako „anihilátor“. Neskôr Snaut navrhuje vysielať Kelvinove mozgové oscilácie v Solaris v nádeji, že ich pochopí a zastaví znepokojujúce zjavenia.

Plagát k premiére filmu Solaris.

Časom sa Hari stáva ľudskejším a nezávislým a je schopný existovať mimo Kelvinovej prítomnosti bez paniky. Od Sartoriusa sa dozvie, že pôvodný Hari pred desiatimi rokmi spáchal samovraždu. Sartorius, Snaut, Kelvin a Hari sa stretnú na narodeninovej oslave, ktorá sa vyvinie do filozofickej hádky, počas ktorej Sartorius pripomína Hari, že nie je skutočná. Utrápená Hari sa opäť zabije pitím tekutého kyslíka , aby sa po niekoľkých minútach bolestivo vzkriesila. Na povrchu Solarisu sa oceán začína rýchlejšie krútiť do lievika.

Kelvin ochorie a ide spať. Sníva o svojej matke ako mladej žene, ako si zmýva špinu či chrasty z ruky. Keď sa prebudí, Hari je preč; Snaut číta svoj list na rozlúčku, v ktorom vysvetľuje, ako požiadala dvoch vedcov, aby ju zničili. Snaut potom Kelvinovi povie, že odkedy vysielali Kelvinove mozgové vlny do Solarisu, návštevníci sa prestali objavovať a na povrchu planéty sa začali vytvárať ostrovy. Kelvin debatuje, či sa vrátiť na Zem alebo zostať na stanici.

Zdá sa, že Kelvin je v rodinnom dome, ktorý sme videli na začiatku filmu. Klesne na kolená a objíme svojho otca. Kamera sa pomaly odsúva a ukazuje, že sú na ostrove v oceáne Solaris.