Poľský prezident Duda nešiel do centra Jad Vašem

VARŠAVA – Poľský prezident Andrzej Duda nešiel na oslavy oslobodenia kontračného tábora Osvienčim (Auschwitz – Birkenau): Tie sú v rámci Celosvetového kongresu holokaustu v Juruzaleme v centre pamäti holokaustu Jd Vashem. To, že nepôojde avizovala už 2. januára 2020.

– Môže nastať situácia, keď môže mať váhu hlas francúzskeho prezidenta, ktorého úrady spolupracovali s Nemeckom a vyslali ľudí židovskej národnosti do koncentračných táborov? Môže sa vyskytnúť prezident Ruska, ktoré na začiatku druhej svetovej vojny spolupracoval s Nemeckom a napadol Poľsko? Môže byť prítomný prezident Nemecka? Nemôže sa stať prezident republiky, krajina, ktorá v dôsledku holokaustu stratila najviac občanov? Je to dokonca situácia pre mňa, povedal by som, z hľadiska určitej spravodlivosti, tiež historickej, absurdnej a je to jednoducho protest “- povedal Andrzej Duda.

„Nerozumiem, prečo by na takomto mieste, pri takej príležitosti a pri takom veľkom výročí, mali vystúpiť prezidenti Nemecka, Ruska, Francúzska, predstavitelia Veľkej Británie a USA a poľský prezident nemohol vystúpiť, najmä v súčasnej situácii, keď z Ruska “Obzvlášť z pera ruského prezidenta Vladimíra Putina sa obviňujú proti Poľsku, ktoré sú úplne v rozpore s historickou pravdou a snažia sa nás ponížiť ako spoločnosť a falšovať históriu,” uviedol poľský vodca. Andrzej Duda označil to, že na konferencii nebude počuť poľský hlasu za „falšovanie histórie“. Citoval poľského prezidenta portál rozhlasovej stanice Voice of America (Hlas Ameriky).

Predstavitelia Ruskej federácie a Poľskej republiky vedú diskusia o historických udalostiach pred II. svetovou vojnou. Poľská republika tvrdí, že Zväaz sovietskych socialistických republík a Nemecko rozpútali II. svetovú vojnu. Ruská federácia sa prikláňa, že II. svetová vojna sa začala rozbitím Československa podľa Mníchovskej dohody. Časti územia Československa si zobrali bez referenda

Počas poslednej veľkej tlačovej konferencie Vladimír Putin poukázal na to, že Poliaci boli pripravení použiť silu. „Existuje konkrétny dokument z archívu. Zo správy … o príprave útočnej operácie v Těšínskej oblasti a výcviku vojsk. Poľské orgány pripravovali a vysielali na československé územie militantov na vykonávanie sabotážnych a teroristických útokov, aktívne sa pripravovali k rozdeleniu a okupácii Československa,“ uviedol ruský prezident.

Ďalej citoval výňatky z nahrávky rozhovoru medzi nemeckým veľvyslancom v Poľsku a poľským ministrom zahraničia. „V tomto dokumente poľský minister zahraničia vyjadril nádej, že, ďalej citácia, v oblastiach nárokovaných Poľskom nedôjde k rozporom s nemeckými záujmami ‘. To znamená, že prebieha delenie československého územia,“ uviedol Putin.

Andrzej Duda povedal, že Moše Kantor, spoluorganizátor Fóra holokaustu v Jeruzaleme, je ruským podnikateľom židovského pôvodu a známym Putinovým podporovateľom.

-Poznamenal, že nepochybuje o tom, že fórum je pokus o vytvorenie protiváhy k obradom, ktoré sa majú konať v nemeckom nacistickom koncentračnom a vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau, obradoch, ktoré podporujú poľské orgány. Je tu nepochybný politický podtón, v skutočnosti ide o pokus preniesť spomienku na obete holokaustu do Jeruzalema, kde sa nahlas hovorí, že najdôležitejším hosťom je Vladimír Putin – povedal prezident.