Političky emocionálne bučia po sebe, podobne im kravy, vedci analyzovali 333 zvukov “mú” alebo “bú”

LONDÝN – Je teplo, svieti slnko, lúka plná šťavnatej trávy. Počuť bučanie…Nie sú to političky v parlamente. Sú to kravy. Pasú sa. Vedci zistili, že kravy vydávajú charakteristické zvuky, keď sú vzruśené, cítia sa osamelo, alebo sú hladné. Napísal to denník The Times.

Skúmanie bučania holštýnsko-frízskeho plemena ukazuje, akým spôsobom môže bučanie kráv vyjadrovať emócie ako reakcia na rôzne situácie, ale aj ako sa môžu vzájomne rozpoznávať podľa bučania. Výskum zverejnený v časopise Scientific Reports analyzoval 333 zvukov múú alebo búú trinástich kráv. Všetky sa odlišujú rytmom a pravidelnosťou podľa pozitívnych, alebo negatívnych emócií. To je situácii keď sa napásli, alebo stoja v horúčave.

“Bučanie v zakódovanej podobe zrejme obsahuje informáciu o odosielateľovi Cameron Clark vedec z University Syndney prepokladá, že v budúcnosti by vyhľadávač Google pripraviť prekladateľský programy pre kravy. Alxandra Green, ktorá s kravami strávila stovky hodín. Tvrdí, že keď farmári lepšie spoznajú zvuky “mú” a “bú” budú lepšie spoznávať konkrétne členky stáda.

Vedkyňa tvrdí, že kravy sú komunikatívnymi, sociálnymi zvieratmi. V akomsi zmysle nie je divné, že sa hlásia k svojej indivuňidualite počas celého svojho života. Či sa pripravuje skúmanie bučania a mučania političiek, o tom denník The Times neinformoval.