Najúspešnejší majitelia v sfére zelenej ekonomiky

NEW YORK – Tým, že ponúkate technické riešenia v boji proti klimatickým zmenám, môžete zarobiť viac miliárd dolárov. Agentúra Bloomberg vymenovala desať najúspešnejších podnikateľov v ekologickej ekonomike.

Niekoľko podnikateľov na svete zarobilo miliardy tým, že ponúklo technické riešenia na boj proti zmene klímy. Do konca roku 2019 predstavovalo bohatstvo desiatich najbohatších z nich 61 miliárd dolárov, informoval Bloomberg v stredu 22. januára.

Prvými na zozname sú štyria majitelia čínskej spoločnosti CATL, ktorá vyrába batérie pre elektrické vozidlá vyrábané spoločnosťami Daimler, Toyota, BMW a Volvo. Ich majetok je 16,7 miliárd dolárov.

Na druhom mieste je American Elon Musk, zakladateľ a šéf výrobcu elektrických vozidiel Tesla. Jeho „zelený“ majetok sa podľa Bloomberga odhaduje na 14,6 miliárd dolárov.

Tretie miesto, agentúra dala nemeckému Aloisovi Wobbenu (Aloys Wobben) šťastie 7,3 miliárd dolárov. Spoločnosť Wobben založila spoločnosť Enercon v roku 1984, výrobcu turbín na výrobu elektrickej energie z veternej energie. V roku 2018 spoločnosť Enercon nainštalovala viac ako polovicu všetkých nových veterných generátorov v Nemecku.

Štvrtý na zozname je austrálčan Anthony Pratt, majiteľ austrálskej spoločnosti Visy Industries a American Pratt Industries, ktorá vyrába recyklovaný papier a obalové materiály. Spoločnosti vlastnia vlastné elektrárne, ktoré dodávajú výrobe čistú energiu. Prattov majetok sa odhaduje na 6,8 miliardy dolárov.

Piate a siedme miesto obsadili čínske spoločnosti Longi a Hangzhou First Applied Material, ktorých stav vlastníkov sa odhaduje na 3,4 a 2,9 miliardy dolárov. Obaja pôsobia v oblasti slnečnej energie. Longi vyrába monokryštalické solárne panely, aby uspokojila štvrtinu dopytu na svetovom trhu, zatiaľ čo spoločnosť Hangzhou First Applied Material vyrába film zo solárnych panelov. Podľa spoločnosti kontroluje v tomto segmente viac ako polovicu globálneho trhu.

Na šiestom mieste – Španiel Jose Manuel Entrecanales. Jeho „zelený“ stav sa odhaduje na 2,9 miliardy eur. Entrekanales reorganizoval stavebnú spoločnosť Acciona, ktorú založil jeho starý otec, na výrobcu elektrickej energie využívajúci veterné, solárne, vodné, biomasové a tepelné zdroje. Spoločnosť vyrába elektrinu na dodávku 6 miliónov domácností. V roku 2018 tento obchod predstavoval viac ako 60% výnosov.

Na ôsmom mieste je Wang Chuanfu, s majetkom 2,4 miliardy dolárov, majiteľ BYD, najväčšieho čínskeho výrobcu elektrických vozidiel. Desiatku uzatvára thajská spoločnosť Energy Absolute a  americký podnik Nikola Motor. Prvý z nich vyrába bionaftu a tiež vytvoril a začal s výrobou prvého elektrického vozidla v krajine. Druhá sa špecializuje na výrobu automobilov na vodíkový pohon.

Navyše, ako poznamenáva Bloomberg, uhlíkové hospodárstvo stále dominuje svetu. Majitelia ropných spoločností, technológií a tradičných automobilových spoločností tvoria viac ako štvrtinu z 500 najbohatších ľudí na svete. Najdrahšou spoločnosťou na svete je dnes saudská ropná spoločnosť Saudi Aramco, ktorej kapitalizácia je 1,8 bilióna dolárov.