Kyjev: vznikla Ukrainian Resource Exchange, URX

KYJEV – Ukrajinská národná komisia pre cenné papiere a burzu (NSSMC) vydala licenciu spoločnosti Ukrainian Resource Exchange LLC (URX) na organizovanie obchodovania s produktmi na komoditných burzách.

Informovali o tom ukrajinské médiá s odvolaním sa na vyhlásenie komisie, že rozhodnutie bolo prijaté 16. augusta av ten istý deň udelila spoločnosti URX licenciu na zúčtovacie činnosti.

Webová stránka URX uviedla, že predsedom burzovej rady je Sergei Biryuk, bývalý člen NSSMC a Národnej komisie pre finančné služby. Ďalšími členmi predstavenstva sú Olga Nazarenko, bývalá hlavná ekonómka v oddelení podnikových produktov, partnerstiev a predaja Raiffeisen Bank Aval, ktorá pôsobí ako riaditeľka Regpharm LLC od roku 2021; a bývalý generálny riaditeľ Národného depozitára Ukrajiny Sergej Rumpa, ktorý je od roku 2016 vedúcim združenia ukrajinských emitentov.

URX uviedla, že jej hlavným poslaním je vytvoriť „spoľahlivý, vyspelý, efektívny a konkurencieschopný organizovaný trh pre drevo, poľnohospodárske produkty, palivové a energetické zdroje, suroviny, kovy a iné druhy komodít obchodovaných na burze“.

Register NSSMC ukazuje, že clearingové licencie vlastní aj Ukrajinská energetická burza, Ukrajinská univerzálna burza a Ukrajinská obchodná platforma. Licenciu na komoditnú burzu mala aj ukrajinská medzibanková burza, ktorú však NSSMC v máji 2022 pozastavila.