Ukrajina zvyšuje kapacitu pre cezhraničnú výmenu elektriny s Poľskom cez zrekonštruované vedenie

KYJEV / Ukrajina podľa ukrajinských médií zvýšila kapacitu svojej cezhraničnej výmeny elektriny s Poľskom, ako vyplýva z aktualizovaných údajov na webovej stránke Európskej siete prevádzkovateľov prenosových sústav pre elektrinu (ENTSO-E).

Údaje ukazujú, že táto kapacita sa zvýšila zo 76-77 MW vo štvrtok o 17:00 SEČ na 269 MW v piatok o 13:00 SEČ.

Ako už bolo uvedené, spustenie zrekonštruovaného elektrického prenosového vedenia 400 kV z Chmelnickej jadrovej elektrárne (JE) do poľského Rzeszowa bolo naplánované na koniec apríla. Zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne oficiálne pripomienky, ale Konstantin Ushchapovsky, šéf Národnej komisie pre štátnu reguláciu energetiky a verejných služieb, nepriamo potvrdil uvedenie linky do prevádzky. Na zasadnutí energetického výboru Najvyššej rady 28. apríla uviedol, že spustenie linky najmä zvýšilo kapacitu obchodu s elektrinou na 1 050 MW.

Rekonštrukcia elektrického prenosového vedenia 750 kV z Chmelnickyj JE do Rzeszowa, ktoré nebolo prevádzkované od 90. rokov, predpokladalo jeho prechod na napätie 400 kV bežne používané v európskych sieťach. Jeho spustenie by malo zvýšiť potenciál Ukrajiny na export elektriny o 25 % – 30 %. Linka bude synchronizovaná, aby k nej mali prístup všetky subjekty na ukrajinskom a európskom trhu.

Fyzické výmeny elektriny naznačujú skôr vzájomné vyvažovanie energetických systémov ako komerčný export a import. Ukrajina v súčasnosti vyváža elektrinu do Poľska prostredníctvom vyhradeného elektrického prenosového vedenia Dobrotvor-Zamosc s výkonom 75 MW/h.