Politická propaganda a agitácia nepatrí na školy

Ministerstvo školstva vedy,  výskumu, mládeže a športu SR hovorí, že politická činnosť na pôde škôl všetkého typu nie je v súlade so zákonom. Uviedla to dnes ministerka Martine Lubyová. Politická činnosť a porušovanie zákona môže znamenať odvolanie riaditeľa školy.

Ministerstvo má podnety rodičov a pedagógov. Ich obsahom nie niekoľko typov politickej činnosti. Je to napríklad informovanie o politickej činnosti strán, či ich akciách na pôde škôl prostredníctvom elektronickej žiackej knižky. Ďalšie podnety sa týkali výzvy pedagógov, ale si žiaci na Deň učiteľov obliekli čierne odevy. Ak si neobliekli, učitelia ich znevažovali a ponižovali. Niektoré politické strany sa pokúšajú na pôde škôl zakladať bunky politických strán.  Niektoré politické strany sa snažia svojim akciami ovplyvniť žiakov pre voľbami do Európskeho parlamentu.

Ako poznamenala ministerka školstva Martina Lubyová v Českej republike je podobný zákon ako v Slovenskej republike. V Poľsku a Rakúsku sú prísnejšie normy. Martina Lubyová hovorí, že nie je proti tomu,. aby sa politika vyučovala.

Rodičia sa okrem iného sťažujú na to, že politici sa fotografujú s deťmi a zverejňujú fotografie s nimi bez ich povolenia.