Podnik na vakcíny mal byť, ale stalo sa že nič
BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky v auguste 2018 rokovalo o tom, že postaví podnik na výrobu vakcín. Podnik sa mal postaviť v Šarišských Michaľanoch. V tom čase o tom informovali Hospodárske noviny.
Mal sa postaviť na pozemku firmy Imuna Pharm.
V tom čase rezort zdravotníctva predstavil svoj plán na výstavbu továrne na vakcíny, ktorá má v čase pandemickej chrípky zabezpečiť dostatok očkovacích látok pre obyvateľstvo. Obe možnosti, s ktorými počíta, budú znamenať negatívny dopad na štátnu kasu.
Samotné ministerstvo Zuzany Zvolenskej informovalo, že ak by sa stavala nová fabrika v Šarišských Michaľanoch na pozemku Imuna Pharm, štát by musel spolu zabezpečiť výstavbu výrobného pavilónu, testovacích a inak súvisiacich stavebných zariadení. „Náklady na takéto dobudovanie by predstavovali približne 21 miliónov eur,“ vyčíslila Zvolenská. K tomu je ešte nutné pripočítať prevádzkové náklady a výdavky na výrobu pandemickej vakcíny, ktoré sa však odhadnúť nedajú.
Ministerstvo preto navrhlo, aby sa Správa štátnych hmotných rezerv, ktorá má projekt na starosti, dohodla s Imuna Pharm na spolupráci. „V prípade, že sa tak neuskutoční do konca roku 2013, vznikne škoda zhruba 7,3 milióna eur. Ďalšie náklady v prípade, že nebude možné tento majetok štátu odpredať, alebo inak zmysluplne využiť, budú predstavovať prostriedky na jeho likvidáciu,“ konštatoval rezort.
Predseda Predstavenstva Slovenskej akadémie vied (SAV) Jaromír Pastorek to však spochybnil. „Ak bude situácia, že budeme vakcíny nutne potrebovať, každý výrobca sa bude správať trhovo, my budeme pod tlakom a budeme musieť pristúpiť na ich podmienky.“ Vlastná továreň by podľa Pastorka bola ekonomicky výhodnejšia aj preto, aby sa zbytočne nenakupovali vakcíny, ktorých väčšinu neskôr vyhodíme, ako sa stalo v minulosti pri nákupe očkovacích látok na prasaciu chrípku. „V našej továrni by sme vyrábali vakcíny podľa potreby. Navyše by sa dala využiť na výrobu ďalších druhov vakcín.“ Svetová zdravotnícka organizácia rovnako odporúča, aby si každá krajina zabezpečovala očkovacie látky sama.