OECD prepovedá rast svetovej ekonomiky o 4%

Globálna ekonomika zaznamenáva silnejší rast, ktorý je spôsobený oživením obchodu, vyššími investíciami a vzrušujúcou tvorbou pracovných miest a ktorý je podľa najnovšieho ekonomického výhľadu OECD podporovaný veľmi akomodatívnou menovou politikou a fiškálnym zmierňovaním. Vyplýva to z prezentácie OECD, ktorá je tu.

Očakáva sa, že tempo globálnej expanzie v období 2018-19 sa bude pohybovať okolo 4%, čo je blízko dlhodobého priemeru. Perspektíva však tiež zdôrazňuje, že výrazné riziká, ktoré predstavujú obchodné napätie, zraniteľnosť na finančných trhoch a rastúce ceny ropy, sú veľké a je potrebné urobiť viac, aby sa zabezpečilo silné a odolné strednodobé zlepšenie životnej úrovne.

Nízke, hoci postupne rastúce úrokové sadzby spolu s fiškálnym zmierňovaním v mnohých krajinách budú naďalej podporovať expanziu, ktorá zaznamená mierne zvýšenie rastu miezd aj inflácie. Očakáva sa, že nezamestnanosť v oblasti OECD klesne na najnižšiu úroveň od roku 1980, ale je možné urobiť viac, aby sa do pracovnej sily dostali viac ľudí.