Bielorusko: pokusy štrajkov prekazila polícia

MINISK – Prvé dni pokusov o celoštátny štrajk v bieloruskom priemysle sa skončili zmiešane. V podnikoch kde boli podobné pokusy, reálnym štrajkom zabránilo vedenie podnikov, alebo polícia s pendrekmi.

Celoštátny štrajk pred niekoľkými dňami vyhlásila kandidátka na funkciu prezidenta Svetlana Tichanovskaja. Tá sama seba považuje za víťazku volieb. Vyhláseniu štrajku predchádzalo ultimátum. Alexander Lukašenko  mal splniť niekoľko požiadaviek: oznámiť svoju rezignáciu, zastaviť násilie voči demonštrantom a všetci politickí väzni mali byť prepustení. 13. októbra 2020, keď ohlasovala ultimátum, Tichanovskaja  pohrozila, že „sa začne celonárodný štrajk všetkých podnikov, blokovanie všetkých ciest, kolaps predaja v štátnych obchodoch“, nevymenovala ďalšie nátlakové opatrenia a stále neobjasnila, ako prinúti Lukašenka odísť.

Súkromné podniky, najmä reštaurácie, kaviarne, bary a maloobchodné podniky boli včera zatvorené. Na dverách podnikov boli nadpisy inventúra, účtovná závierka, sanitárny deň, či dovolenka.

Podľa internetovej spravodajskej stránky Bieloruský partizán sa štrajky konali v podniku Azot v Grodne, Minskom traktorovom závode, Minskom automobilovom závode a podniku Atlanta. Podľa informačného kanálu NEXTA mali štrajkovať aj Minskom podniku kolesových vozidiel a podniku Belkommunmaš.

Štajky prekazila polícia. V podniku Azot v Grodne kde bolo na vrátnici podľa jedných zdrojov 100 ľudí (denník Vedomosti) a podľa iných 200 ľudí (denník Novaya Gazeta). Išlo len o pracovníkov jednej smeny jednej prevádzky, ktorý nechceli nastúpiť do práce. Predchádzajúca smena musela namiesto ich pokračovať v práci. Išlo len o čiastočný štrajk. Spred vrátnice zamestnancov odviedla polícia, ktorá tlmila ich štrajkové vášne pendrekmi.

V Minsku boli manifestácie. Polícia použila svetelno-šumové granáty a gumená náboje. Denník Vedomosti tvrdí, že obyvatelia nenaplnili ultimátum Svetlany Tichanovskej, denník Novaja gazeta napísal, že obyvatelia naplnili sľuby kandidátky na funkciu prezidenta.