OECD: od roku 2023 minimálna daň 15 %

PARÍŽ – Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD)  zverejnila podrobné pravidlá zavedenie reformy medzinárodného daňového systému.

Tá by mala zabezpečiť, že nadnárodné spoločnosti (MNE) budú od roku 2023 podliehať minimálnej sadzbe dane vo výške 15 %.

Modelové pravidlá druhého piliera poskytujú vládam presnú šablónu na presadenie dvojpilierového riešenia na riešenie daňových výziev vyplývajúcich z digitalizácie a globalizácie hospodárstva, na ktorých sa v októbri 2021 dohodlo 137 krajín a jurisdikcií v rámci OECD/G20 Inclusive Framework o BEPS.

Pravidlá definujú rozsah a stanovujú mechanizmus pre takzvané pravidlá Global Anti-Base Erosion (GloBE) v rámci druhého piliera, ktoré zavedú globálnu minimálnu sadzbu dane z príjmu právnických osôb stanovenú na 15 %. Minimálna daň sa bude vzťahovať na nadnárodné spoločnosti s príjmami nad 750 miliónov EUR a odhaduje sa, že ročne vygeneruje dodatočné globálne daňové príjmy vo výške približne 150 miliárd USD.

Pravidlá GloBE poskytujú koordinovaný systém zdaňovania, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby veľké nadnárodné skupiny platili túto minimálnu úroveň dane z príjmu plynúceho v každej jurisdikcii, v ktorej pôsobia. Pravidlá vytvárajú „doplňujúcu daň“, ktorá sa má uplatniť na zisky v ktorejkoľvek jurisdikcii vždy, keď je efektívna daňová sadzba určená na jurisdikčnom základe nižšia ako minimálna 15 % sadzba.

Nové modelové pravidlá druhého piliera pomôžu krajinám zaviesť pravidlá GloBE do domácej legislatívy v roku 2022. Poskytujú koordinovaný systém vzájomne prepojených pravidiel, ktoré:

definovať nadnárodné podniky v rámci minimálnej dane;
stanoviť mechanizmus na výpočet efektívnej daňovej sadzby nadnárodného podniku na základe jurisdikcie a na určenie výšky dodatočnej dane splatnej podľa pravidiel; a
uvaliť doplatkovú daň na člena skupiny nadnárodných podnikov v súlade s dohodnutým pravidlom.

Modelové pravidlá druhého piliera sa zaoberajú aj zaobchádzaním s akvizíciami a predajmi členov skupiny a zahŕňajú špecifické pravidlá na riešenie konkrétnych holdingových štruktúr a režimov daňovej neutrality. Nakoniec sa pravidlá zaoberajú administratívnymi aspektmi vrátane požiadaviek na podávanie informácií a poskytujú prechodné pravidlá pre nadnárodné podniky, ktoré sa stanú predmetom globálnej minimálnej dane.

„Modelové pravidlá, ktoré boli dnes zverejnené, sú významným stavebným kameňom vo vývoji dvojpilierového riešenia, ktoré premieňa základy politickej dohody dosiahnutej v októbri na vykonateľné pravidlá,“ povedal Pascal Saint-Amans, riaditeľ Centra pre dane OECD. Politika a správa. „Skutočnosť, že členom Inkluzívneho rámca sa podarilo dosiahnuť konsenzus o tomto podrobnom a komplexnom súbore technických pravidiel, dokazuje ich odhodlanie ku koordinovanému riešeniu problémov, ktoré prináša čoraz viac digitalizovaná a globalizovaná ekonomika.“

Začiatkom roku 2022 zverejní OECD komentár týkajúci sa modelových pravidiel a bude riešiť koexistenciu s pravidlami USA o globálnom nehmotnom nízkom zdanenom príjme (GILTI). Potom bude nasledovať vývoj implementačného rámca zameraného na administratívne otázky, otázky súladu a koordinácie týkajúce sa druhého piliera. Inkluzívny rámec tiež rozvíja modelové ustanovenie pre predmet dane, spolu s multilaterálnym nástrojom na jeho implementáciu, ktorý má byť zverejnený začiatkom roka 2022. Verejná konzultačná akcia o implementačnom rámci sa bude konať vo februári a dňa podľa daňového poriadku v marci.