Čo týždeň dal: juhoázijské trhy akcií stúpli

PEKING – Hlavné akciové indexy v ázijsko-pacifickom regióne (APR) uzavreli obchodovanie rastom pod vplyvom neočakávane silných štatistikách z Číny.

Oficiálny index priemyselnej výroby vzrástol v decembri 2021 na 50,3 z novembrových 50,1, čo je mierne nad očakávaniami trhu, ktoré predpokladali 50 bodov. Najnovšie údaje poukázali na mierne tempo rastu vo výrobnom sektore, ktoré by malo zostať slabé na začiatku nový rok v dôsledku neistôt, ktoré priniesla pandémia vo variantoch Xian a Omicron. Napriek tomu sa očakáva, že Peking oznámi nové podporné opatrenia na podporu hospodárskeho rastu v druhej najväčšej svetovej ekonomike, vrátane primeraného uvoľnenia politiky v oblasti nehnuteľností, väčších výdavkov na infraštruktúru a zníženia úrokových sadzieb.

China Manufacturing Purchasing Managers Index (PMI) poskytuje každý mesiac aktuálne údaje o ekonomických aktivitách v čínskom výrobnom sektore. Zostavuje ho Čínska federácia logistiky a nákupu (CFLP) a Čínske logistické informačné centrum (CLIC) na základe údajov zhromaždených Národný štatistický úrad (NBS). Li & Fung Research Center je zodpovedný za vypracovanie a šírenie anglickej správy PMI.

V dôsledku obchodovania v posledný deň minulého roku stúpol index Shanghai Stock Exchange Shanghai Composite o 0,57 % – na 3639,78 bodu, Shenzhen Stock Exchange Shenzhen Composite – o 0,52 % na 2530,14 bodu, Hong Kong Hang Seng Index – o 1,24 %, až 23397,67 bodu. Austrálsky index S&P/ASX 200 klesol o 0,92 % na 7444,6 bodu.

Juhokórejský KOSPI a japonský Nikkei boli z dôvodu sviatkov zatvorené. V dôsledku štvrtkového obchodovania KOSPI klesol o 0,52 % – na 2977,65 bodu, Nikkei 225 – o 0,4 % na 28791,71 bodu.

Na Silvestra investori hodnotia perspektívy rozvoja ekonomiky regiónu. Ich pozitívne očakávania podporili silné štatistiky z Číny. Index podnikateľskej aktivity PMI v priemysle krajiny v decembri vzrástol na 50,3 bodu z novembrových 50,1 bodu. Analytici na druhej strane očakávali pokles ukazovateľa na 50 bodov. A kompozitný index PMI Číny v decembri dosiahol 52,2 bodu, rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci.

Zníženie obáv z omikrónovej verzie COVID-19 tiež podporilo určitú chuť riskovať. “Obavy z omikrónového napätia ustúpili, ale miera jeho šírenia stále podporuje nĺadu rizika,” komentovali analytici Charles Schwab pre Agence France-Presse.