Čo rok dal: euro voči USD kleslo, burzy stúpli

BRUSEL – Európske akciové trhy v posledný deň roku 2021 uzavreli nižšie, no celkovo hlavné indexy vykazovali medziročný rast.

Napriek pretrvávajúcim obmedzeniam spôsobeným pandémiou sa ekonomická situácia v Európe zlepšila.

Londýnsky index FTSE 100 klesol o 0,3 % v skrátenej obchodnej seanse pred Novým rokom. Vo všeobecnosti tento rok vzrástol o viac ako 14 %.

Parížsky CAC 40 tento rok vzrástol takmer o 29 %, čo je najlepšie za viac ako 20 rokov. Nemecký index DAX ukončil svoj rok vo štvrtok 30. decembra, pričom v roku 2021 vzrástol o takmer 16 %.

„Ako sa pozeráme na rok 2022, problémy inflácie, rastu a… pandémie zostávajú s nami, zatiaľ čo vyhliadky menovej politiky sú zahmlené možnosťou ďalšieho zvyšovania sadzieb (centrálnej banky) v nasledujúcich mesiacoch,“ poznamenal. Chris Beauchamp, hlavný analytik trhu v obchodnej skupine IG (citované z AFP).

„Vo všeobecnosti sa stále zdá rozumné očakávať ďalší rast akcií, ale možno s menšou intenzitou, akú sme videli v roku 2021,“ povedal expert.

Euro kleslo v roku 2021 voči doláru o viac ako 7 %, čo je najhoršie za šesť rokov, keďže Federálny rezervný systém ruší svoj masívny stimulačný program a signalizuje zvyšovanie sadzieb v nasledujúcich mesiacoch. Ceny ropy dnes, 31. decembra, klesli približne o 2 %, pričom tento rok vzrástli o viac ako 50 % v dôsledku silného rastu dopytu po surovej rope po roku 2020, zatieneného následkom pandémie.

Ilustračné fotografie: www.pexels.com