OECD: 2023 krehké oživenie svetovej ekonomiky
PARÍŽ – Pred vypuknutím rusko-ukrajinskej vojny bolo hlavným očakávaním OECD, iných ekonomických organizácií, silným oživením po skončení COVID-19.
„Ak globálna vírusová epidémia zostane pozadu, v roku 2022 sa percento rastu svetovej ekonomiky zvýši . Bolo to v smere, že by dosiahla rast o 4,2 až 4,5 %. Hoci sa predpovedá, že svetová ekonomika porastie v polovici roka o 2,8 %, miera rastu v roku 2022 bola ku koncu roka revidovaná smerom nahor medzi 3 a 3,2 %. Na druhej strane je rok 2023 „krehkým“ oživením v dôsledku pokračujúcich hlavných a následných otrasov v dôsledku vojny medzi Ruskom a Ukrajinou v rámci OECD. Predpokladá sa, že rok bude pokračovať.
Zatiaľ čo projekcie z novembra 2022 poukazujú na rast o 2,3 % na rok 2023, dnes sa rovnaké predpovede globálneho rastu na rok 2023 zvýšili na 2,6 %. Avšak správy o bankrote 3 bánk najskôr v USA , po ktorých nasledovali dve vo Švajčiarsku a Nemecku , správy o banke, o ktorej sa už dlho vie, že má problémy, vyvolali obavy o medzinárodný bankový systém. Našťastie, verejná moc dotknutých krajín, svetová finančná kríza v roku 2008. Najmä v USA získajú potrebné ponaučenie, že slová „každá ovca visí za vlastné nohy“ boli najskôr rýchlo nahradené rozumnejšími vysvetleniami, rozhodnými krokmi, opatreniami na ochranu sporiteľov a podniknutými potrebnými krokmi. na európskom fronte. Nedávne správy OECD však poukazujú na to, že najmä ekonomiky G7 musia viac reagovať na vývoj v bankovom sektore.
Ekonómovia OECD sa vo svojich správach zverejnených v januári aj minulý týždeň zamerali najmä na cestu menovej politiky centrálnych bánk ekonomík G7. Hoci hovoria o potrebe pokračovať v ekonomickom raste, nedávny vývoj v americkom a európskom bankovníctve, ako aj negatívny efekt zvyšovania investičných nákladov v príslušných krajinách , rozprúdili diskusie medzi ekonómami.
Zatiaľ čo emisia dlhopisov nefinančných sektorov a reálneho sektora v celosvetovom meradle bola v roku 2020 3,3 bilióna dolárov , v roku 2022 sa rovnaké číslo znížilo na 1,7 bilióna dolárov .
Hoci pomer dlhopisov s ratingom BBB , ktorý pred rokom 2008 vzrástol nad 40 percent , po roku 2008 klesol pod 30 percent , v rokoch 2020 – 2022 období opäť vzrástla nad 40 percent . Riziko týchto dlhopisov zvyšuje aj tlak na FED a ECB, aby pokračovali vo zvyšovaní úrokových sadzieb.
Ďalším kritickým zistením v správach OECD je, že hoci miery „celkovej inflácie“ v ekonomikách G7 čiastočne klesli, skutočné miery „jadrovej inflácie“ vykazujú „pevnosť“ . V našich predchádzajúcich článkoch sme spomenuli, že o tejto situácii sa hovorí ako o „greedflácii“ pod záštitou OECD a medzi západnými ekonómami . Miery jadrovej inflácie nepoľavujú, Fed a ECB.
Aj keď existuje tlak na „zvyšovanie úrokových sadzieb“ , vplyv pokračovania sprísnenej menovej politiky na malý počet krehkých bánk tých istých krajín a regiónov, na chuť po priamych investíciách a na rast by sa mal dobre prečítať z krátkodobého, strednodobého a dlhodobého hľadiska. V oblasti fiškálnej politiky preto ekonómovia OECD odporúčajú pokračovať vo verejnej podpore na podporu produktivity, výskumu a vývoja a inovácií . Okrem toho sa vzhľadom na riziko chudoby vyplývajúce z nárastu cien energií a potravín odporúča , aby verejná finančná podpora pokračovala.