Ukrajina: vyšetrovanie vplyvu na voľby v USA

KYJEV –  Na Ukrajine sa obnovilo trestné konanie týkajúce sa zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016 v záujme kandidáta Hillary Clintonovej. Uviedlo to vysielanie televízneho kanálu NewsOne.

Prípad sa opäť začal na rokovaní okresného súdu v Pečerskom okrese mesta v Kyjev. Jeho obžalovanými sú vedúci ukrajinského Národného úradu pre boj proti korupcii (NABU) Artem Sytnik a jeho podriadení.

Koncom septembra právnik amerického lídra Donalda Trumpa Rudolph Giuliani uviedol, že má dôkazy o zasahovaní Ukrajiny do volieb v roku 2016. Sú to priame svedectvá svedkov, videokazety a usvedčujúce dokumenty.

Neskôr bývalý ukrajinský generálny prokurátor Jurij Lutsenko tiež tvrdil, že v tomto prípade existujú dôkazy. Zároveň zdôraznil, že podľa ukrajinských zákonov nie je konanie vedúceho NABU trestným činom.

Trestný prípad zasahovania Kyjeva do volieb v USA vyšetruje Štátny úrad pre vyšetrovanie. Základom pre začatie výroby bolo svedectvo zástupcu Najvyššej rady Boris Rosenblat, ktorý povedal, že riaditeľ NABU odovzdal Clintonovej centrále čierne účtovníctvo Strany regiónov Viktor Janukovyča. Dokumenty obsahovali usvedčujúce dôkazy proti šéfovi volebného ústredia Donalda Trumpa, Paula Manaforta, ktorý spolupracoval s politickými silami pred Euromajdanom. To bol dôvod jeho rezignácie.

Okrem toho existuje záznam hlasu Sytnika, ktorý údajne pripúšťa, že Ukrajinci zámerne zverejnili dokumenty týkajúce sa Paula Manaforta v sieti, aby priviedli Hillary Clintonovú k víťazstvu.