Pred 800 rokmi Čingischán vtrhol do Turkestanu

SAMARKAND – V roku 1219 Čingischán, vládca Mongolov dobyl strednú Áziu, ktorá sa niekedy nazýva Turkestan. Dnes sú na jeho území štáty Uzbekistan, Turkménsko, Tadžikistan, Kazachstan a Kirgizsko.

Vpáde predchádzala jedna udalosť. V roku 1218 vládca Mongolov Džingischána, ktorý už dobyl významné územia vrátane celej severnej Číny, poslal do Otraru v oblasti moderného Turkestanu obchodnú karavanu ako znak priateľstva so štátom Chozermašahov, ktorí ovládali celú strednú Áziu. Mongolských obchodníkov však považovali za špiónov a pozabíjali. Toto slúžilo ako formálny dôvod začiatku mongolskej invázie na jeseň roku 1219. Počas nasledujúcich troch rokov bol dobytý štát Khorezmshahs, najväčšie mestá Urgenč, Balch, Otrar boli úplne zničené, v iných Bukhara, Samarkand, Herat zabili takmer všetkých obyvateľov alebo  ich zotročili.

Fotografia: Pixabay.

Rana bola spôsobená obrovskou silou.  Dynastia Chozermašov  dokázala spojiť rozsiahle územia pod svojou vládou, bola to dynamicky sa rozvíjajúca ríša a bola v čase expanzie úplne dezorganizovaná. To je všeobecne. Došlo k vnútorným sporom, neexistovala jednota moci. Bol to však obrovský územný celok s neuveriteľnými hospodárskymi príležitosťami.

Turkestan zastarano zriedkavo: Turkestán, Turkistan; po perzsky ترکستان – v iránskej perzštine: Torkestán/v ranej novoperzštine: Turkistán; v turkických jazykoch Türkistan; doslova: Krajina Turkov) je oblasť v Strednej Ázii, ktorá sa rozprestiera od východného pobrežia Kaspického mora až k vrcholom Hindúkuša, Pamíru a Ťanšanu.