Ruská vláda opäť uvažuje predať akcie Aeroflotu

MOSKVA –  Ruská vláda sa opäť vrátila k diskusii o možnej privatizácii spoločnosti Aeroflot, verejnej akciovej spoločnosti. Ministerstvo hospodárstva Ruskej federácie navrhuje do roku 2022 predať súkromným investorom 1,17% akcií leteckej spoločnosti. Napísal to denník Kommersant.

Ministerstvo hospodárstva sa domnieva, že iniciatíva môže spôsobiť nezhody vo vláde – ministerstvo financií už podporilo privatizáciu dopravcu, ale ministerstvo dopravy sa domnieva, že na to neexistujú žiadne predpoklady.

Ministerstvo hospodárstva navrhuje znížiť podiel účasti štátu na charterovom kapitáli Aeroflotu zaradením leteckej spoločnosti do plánu privatizácie na roky 2020 – 2020, uviedla v rozhovore pre Interfax námestníčka ministra hospodárskeho rozvoja Oksana Tarasenko. Agentúra očakáva, že súkromným investorom ponúkne na predaj podiel 1,17% v leteckej spoločnosti. Ak dôjde k predaju, štátny podiel v spoločnosti sa zníži na 50%.

Aeroflot je najväčší letecký dopravca v Rusku. Štát prostredníctvom Federálnej agentúry pre správu národného majetku vlastní kontrolný podiel na 51,17% akcií, 35,7% akcií vlastní inštitucionálny investor, ďalšie 4,3% vlastní štátna správa, 3,5% vlastní štátna spoločnosť Rostech, 5,1% vlastnia individuálni akcionári, 0,1% – vedenie spoločnosti.

Návrh na privatizáciu spoločnosti Aeroflot môže spôsobiť nezhody vo vláde, tvrdí Tarasenko. “Ministerstvo financií a ja sme tu na rovnakej strane, ale ministerstvo dopravy bude proti,” uviedla pre agentúru  Interfax.

Aeroflot bol zahrnutý do plánu privatizácie v rokoch 2014 – 2016. Vtedy sa plánovalo zníženie podielu štátu na 25% plus 1 podiel.

Aeroflot pripúšťa verejnú ponuku ackií až do výšky 25% kapitálu dcérskej spoločnosti Pobeda. Zatiaľ nebolo prijaté žiadne konečné rozhodnutie, spoločnosť Aeroflot v súčasnosti oceňuje  spoločnosť na úrovni 0,8 až 1 miliardy dolárov. Federálna protimonopolná služba navrhla vykonať úplnú privatizáciu Pobedy, ale Aeroflot nemá v úmysle stratiť kontrolu nad nízkonákladovou leteckou spoločnosťou, ktorú skupina potrebuje na splnenie cieľa zdvojnásobenia objemu prepravy do roku 2023.