Európske ceny elektriny dosiahli nové maximum

PARÍŽ – Nedostatok investícií a údržby počas pandémie, narušenia trhu s plynom a teraz horúčavy v lete znamenajú, že vysoké ceny budú pretrvávať ešte dlho.
Európske ceny elektriny vyskočili na nové rekordy, pretože pretrvávajúca vlna horúčav narušila trhy, ktoré už mali problémy s tým, ako Rusko prerušilo dodávky plynu na kontinent.Nemecká elektrina pre budúcoročnú dodávku, referenčná európska cena, vzrástla vo štvrtok o viac ako 5 % na rekordných 455 eur za MWh. To je päťkrát viac ako cena v tomto čase minulého roka. Ekvivalentný francúzsky kontrakt vzrástol o 4 %, po prvýkrát prekročil 600 eur za MWh.Ceny elektriny, ktoré sú výrazne ovplyvnené cenou plynu ako hlavného zdroja výroby elektriny, počas roka rástli, keďže cena plynu vzrástla viac ako štvornásobne.Dlhotrvajúca európska vlna horúčav minulý mesiac tento problém zhoršila, narušila výrobnú kapacitu a zvýšila dopyt po elektrine.

Nízke rýchlosti vetra v dôsledku vysokých teplôt znížili výrobu veternej energie a klesajúca hladina vody v rieke Rýn prerušila dodávky uhlia do elektrární v Nemecku, povedal William Peck, analytik trhu s elektrinou v ICIS, firme na analýzu komodít.

Dodal, že vo Francúzsku, kde sa rieky využívajú na chladenie mnohých jadrových elektrární, nízka hladina vody ovplyvnila aj výrobu elektriny. Viac ako polovica francúzskej jadrovej energie je v súčasnosti offline kvôli údržbe.

“Takéto vysoké ceny nám hovoria, že trh sa snaží prinútiť niekoho, aby urobil niečo na zastavenie výpadkov,” povedal Peck. “Hovorí sa: každá elektráreň, ktorá je momentálne offline, dostane peniaze na obnovenie práce.”

Francúzsko zvyčajne exportuje prebytočnú elektrinu, ktorú vyrobí. Tento rok sa však stal čistým dovozcom, čo znamená, že susedné krajiny spália dodatočný plyn na výrobu elektriny pre Francúzsko, zatiaľ čo Európa sa snaží zásobiť sa na zimu.

Nemecko v júni vyviezlo do Francúzska približne 600 000 MWh elektriny v čistom vyjadrení v porovnaní s 300 000 MWh dovozu zo susednej krajiny o rok skôr, podľa nemeckej federálnej agentúry pre rozvodnú sieť.

Prepojená európska elektrická sieť znamená, že rekordné ceny elektriny v Európe zvyšujú náklady aj v Spojenom kráľovstve. To bol kľúčový dôvod nedávnych prognóz, že priemerné účty za elektrinu v Spojenom kráľovstve by mohli v budúcom roku presiahnuť 5 000 libier, povedal Peck.

Minulý mesiac vyvážalo Spojené kráľovstvo do Francúzska denne až 10 % svojej elektriny.

Nedostatok investícií a údržby počas pandémie, prerušenia trhov s plynom od začiatku ruského vojenského konfliktu  na Ukrajine a teraz horúčavy v lete znamenajú, že vysoké ceny budú pretrvávať „veľmi dlho“, povedal Peck.