Čo týždeň dal: S&P 500 na historických maximách

NEW YORK – V priebehu týždňa zverejňovali svoje výsledky za prvý kvartál mnoho spoločností z indexu S&P 500, vrátane spoločností ako je Apple, Amazon alebo Facebook.

Vďaka silným výsledkom, ktoré prekonali konsenzus analytikov dokázali rásť nielen ceny akcií daných spoločností ale aj celý index. Ten prvýkrát v histórií dokázal uzavrieť nad hodnotou 4200. V závere týždňa sa tento rast neudržal a index poklesol pod túto technickú úroveň.

Výrazne zelený týždeň zažil trh kryptomien. Bitcoin v priebehu posledných siedmich dní posilnil o 12,75% a v prípade Etherea cena vzrástla až o 18,82%. Trhová kapitalizácia druhej najväčšej kryptomeny dosiahla úroveň 321 miliárd USD, čo je 1/3 celkovej kapitalizácie BTC.

V sobotu sa koná takzvaný Woodstock kapitalizmu. Takto sa nazýva výročné zasadnutie akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway, ktoré by sa za normálnych okolností konalo v obrovskej hale za prítomnosti desiatok tisíc ľudí. Počúvali by tam 2 najväčšie hviezdy tejto spoločnosti, ktorými je Warren Buffett a Charlie Munger. Kvôli pandémií sa tento rok bude udalosť znovu konať len online formou, na ktorú sa môžete pripojiť aj vy cez stránku finance yahoo.

Globálny nedostatok čipov smeruje k ďalšiemu zhoršeniu. Automobilky  sa pripojili k technologickým gigantom ako je Apple alebo Samsung Electronics, keď zaznamenali zníženie výroby a stratu príjmov kvôli tejto kríze. Spoločnosť Honda Motor uviedla, že budúci mesiac zastaví výrobu v troch závodoch v Japonsku na približne päť až šesť dní. Automobilka BMW uviedla, že na tri dni pozastaví výrobu automobilov Mini v továrni v Anglicku a Ford Motor znížil prognózu celoročných ziskov kvôli zväčšujúcemu sa nedostatku čipov, ktorý podľa neho siaha až do budúceho roka. Teraz začínajú pociťovať tlak práve tie spoločnosti, ktoré ťažili z rastúceho dopytu po telefónoch, notebookoch a elektronike počas pandémie, ktorá spôsobila nedostatok čipov. Po skvelom druhom štvrťroku hlavný finančný riaditeľ spoločnosti Apple Luca Maestri varoval, že obmedzeniami dodávok je zasiahnutý predaj iPadov a počítačov Mac, teda dvoch produktov, ktoré si počas pandémie počínali obzvlášť dobre. Maestri uviedol, že počas fiškálneho tretieho štvrťroka spôsobí nedostatok čipov zníženie tržieb o 3 až 4 miliardy dolárov.

Prezident Joe Biden predstaví rozsiahly plán v hodnote 1,8 bilióna dolárov na rozšírenie možností vzdelávania a starostlivosti o deti, počas jeho vystúpenia na spoločnom zasadaní Kongresu. Takisto sa očakávalo, že zdôrazní svoj návrh infraštruktúry v hodnote 2,25 bilióna dolárov a balíček opatrení na pandémiu v hodnote 1,9 bilióna dolárov, ktorý minulý mesiac podpísal. Nárast prípadov koronavírusu v niektorých regiónoch sveta vrhá tieň na vyhliadky na globálny rast, čo dáva tvorcom politík dôvod zostať trpezlivými pri zrušení podporných opatrení pre ekonomiky. Úradníci Fedu tiež zatiaľ z veľkej časti odmietajú inflačné riziká a tvrdia, že skok spotrebiteľských cien minulý mesiac bol skreslený poklesom cien v marci 2020 spojeným s pandémiou.

Spoločnosť Tesla zaznamenala v prvom štvrťroku 2021 rekordný zisk, vyhla sa nedostatku priemyselných čipov, zlepšila svoju výrobu a dokonca zarobila peniaze z Bitcoinu. Napriek tomu akcie výrobcu elektromobilov klesli v poobchodenej fáze až o 3,1 % po zverejnení výsledkov v pondelok, čo je známkou vysokých očakávaní po minuloročnom osemnásobnom raste ceny jej akcií. Výkonný riaditeľ Elon Musk sa usiluje o zvýšenie výroby a udržanie dominancie spoločnosti Tesla na trhu s elektrickými vozidlami, konkurencia však postupuje agresívne. Musk uviedol, že dopyt je vyšší ako kedykoľvek predtým. Spoločnosť v tomto štvrťroku ťažila z posilnenia cien Bitcoinu, ktorý vygeneroval príjmy vo výške 101 miliónov dolárov po predaji asi 10 % podielov. Zisk z Bitcoinu, priniesol asi 25 centov k upravenému zisku na akciu. Celkový zisk na akciu bol pritom 0,93 USD. Vďaka kryptomene sa automobilke podarilo prekonať priemerný odhad Wall Street na úrovni 80 centov. Líder na trhu s elektromobilmi čelí novej vlne konkurencie z hľadiska niekoľkých nových modelov, ktoré tento rok uvedú na trh startupy ako Rivian Automotive podporovaný spoločnosťou Amazon.com a etablované automobilky vrátane spoločností General Motors a Volkswagen.

Capital Markets, obchodník s cennými papiermi

www.capitalmarkets.sk