Čínski obchodníci s plynom zastavujú nákupy kvôli vysokým cenám skvapalneného zemného plynu

 

PEKING – Ceny LNG vyskočili na najvyššiu úroveň za posledných šesť mesiacov a dosiahli 11,58 USD/mmBtu.

LNG je skvapalnený zemný plyn. Najväčší skok cien zemného plynu v Ázii za viac ako šesť mesiacov prinútil nákupcov v Číne pozastaviť spotové nákupy.

Podľa S&P Global Commodity Insights vzrástli referenčné ceny v stredu o 19 % na 11,58 USD za milión britských termálnych jednotiek, čo predstavuje najväčší jednodňový nárast od novembra minulého roka. Obchodníci uviedli, že tento nárast bol úderom obnoveného dopytu po palive zo strany rozvíjajúcich sa ekonomík citlivých na ceny.

Ceny plynu v Ázii vzrástli v dôsledku horúceho počasia a prerušenia dodávok v Európe vrátane výpadkov v Nórsku, ktoré by mali trvať do polovice budúceho mesiaca. To zvýšilo európske ceny a zintenzívnilo globálnu konkurenciu v oblasti dodávok LNG.

Menší čínski dovozcovia sa zdráhajú nakupovať spotové dodávky, pretože domáce ceny plynu v krajine sú nižšie a dosahujú 8 až 9 USD za milión Btu, uviedli obchodníci. Ide o obrat oproti predchádzajúcemu mesiacu, keď klesajúce ceny priviedli spoločnosti späť na trh. Inde v regióne spoločnosti Indian Oil Corp. a Gail India Ltd. tento týždeň zrušili tendre na nákup kvôli drahým ponukám.

 

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.