Národná banka Ukrajiny ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na úrovni 25 % ročne ako sa čakalo

Národná banka Ukrajiny nezmenila základný úrok. Bude 25 %. 

“To pomôže zachovať atraktivitu nástrojov denominovaných v hrivnách, zachovať udržateľnosť devízového trhu a znížiť infláciu. Spolu tieto výsledky vydláždia cestu pre ďalšie postupné uvoľňovanie devízových obmedzení,” citovali ukrajinské médiá NBÚ. na telegrame.

NBÚ v tlačovej správe uviedol, že je pripravený začať cyklus menového uvoľňovania skôr ako vo 4. štvrťroku 2023, ako to predpokladal vo svojej aprílovej makroekonomickej prognóze, ak rast reálnych výnosov z nástrojov hrivien a znižovanie rizík ohrozujúcich udržateľnosť výmenného kurzu bude pokračovať. vyskytujú rýchlejšie, ako sa očakávalo.

“Tomu by mohol napomôcť rýchlejší pokles spotrebiteľskej a jadrovej inflácie a rýchlejší nárast medzinárodných rezerv, ako sa predpokladá v prognóze, ako aj väčšia účinnosť opatrení prijatých na zatraktívnenie nástrojov hrivny,” uvádza sa v správe.

Prekážky rýchlejšieho prechodu na cyklus menového uvoľňovania by mohli vzniknúť z nových výziev pre udržateľnosť výmenného kurzu a stabilný pokles inflácie, uviedol NBÚ.

Podľa údajov zverejnených v apríli NBÚ predpovedal pokles základnej sadzby na 23,2 % v 4. štvrťroku tohto roka a na 21 % v 1. štvrťroku budúceho roka.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.