Medzinárodný menový fond: dlh je vyšší a rastie rýchlejšie v 80 percentách svetovej ekonomiky

WASHINGTON – O globálnom dlhu informuje Blog Medzinárodného menového fondu (MMF).

Podľa prognóz v najnovšom Fiškálnom monitore MMF by sa globálny verejný dlh mohol do konca desaťročia zvýšiť na 100 percent globálneho hrubého domáceho produktu, ak budú súčasné trendy pokračovať.

Bubble chart on four quadrants showing how a third of countries have public debt that's higher and rising at a faster pace pre-COVID

Rastúci pomer verejného dlhu k HDP podľa našej správy odráža obnovené ekonomické tlaky, ako aj dôsledky fiškálnej podpory súvisiacej s pandémiou. Tento trend vyvoláva nové obavy o dlhodobú fiškálnu udržateľnosť, keďže mnohé krajiny čelia rastúcim rozpočtovým výzvam.

Graf týždňa ukazuje, že približne tretina krajín, ktoré predstavujú 80 percent globálneho HDP, má verejný dlh, ktorý je vyšší ako pred pandémiou a zároveň rastie rýchlejším tempom. Viac ako dve tretiny zo 175 ekonomík v našej štúdii majú teraz vyššie zaťaženie verejným dlhom ako pred šírením COVID-19 v roku 2020.

Vývoj verejného dlhu za posledných päť rokov sa v jednotlivých krajinách značne líši, čo znamená, že fiškálna politika sa musí líšiť v súlade s faktormi a okolnosťami špecifickými pre danú krajinu. Vzhľadom na neisté časy, ktoré môžu nastať uprostred vysokého napätia v obchodnej politike, však budú krajiny na celom svete potrebovať oveľa väčšiu odolnosť. Konkrétne by fiškálna politika mala: Byť súčasťou celkových makroekonomických politík zameraných na stabilitu.
Vo väčšine krajín sa zamerať na zníženie verejného dlhu a obnovu kapacity výdavkov a reakcie na nové tlaky a iné ekonomické otrasy s dôveryhodným strednodobým rámcom. Zvýšiť potenciálny rast s cieľom uľahčiť politické kompromisy. V prostredí neistoty musí fiškálna politika ukotviť dôveru a stabilitu, aby ekonomiky mohli dosiahnuť rast a prosperitu. Pre vlády je čoraz dôležitejšie budovať dôveru, spravodlivo zdaňovať a rozumne míňať. Tvorcovia politík by mali venovať svoj politický kapitál podpore dôvery. To sa začína zdvojnásobením ich úsilia o udržanie poriadku vo vlastných fiškálnych inštitúciách.
Autori bologu MMF sú Era Dabla-Norris a Davide Furceri