Banky prepierali peniaze zo Severnej Kórey

NEW YORK –  Americké banky vrátane JPMorgan a Bank of New York Mellon chytili pri praní peňazí medzi severokórejskými elitami.

NBC News o tom píše na základe výsledkov analýzy dokumentov, ktoré boli k dispozícii sieti pre boj s finančnou kriminalitou  (Financial Crimes Enforcement Network – FinCEN) FinCEN)  amerického ministerstva financií. Zbiera a študuje údaje o pohybe financií.

Samotné banky musia v súlade so zákonom predkladať správy ministerstvu financií. Úverové inštitúcie v nich informujú FinCEN o podozrivých transakciách v dolároch, aj keď sa uskutočňovali mimo USA. Novinári skúmali takéto bankové správy v rokoch 2008 až 2017. Počas tohto desaťročia administratívy prvého amerického prezidenta Baracka Obamu a potom jeho nástupcu Donalda Trumpa dôsledne sprísňovali sankcie proti Pchjongjangu.

Skúmané dokumenty preukázali, že napriek obmedzeniam Bieleho domu severokórejské elity v priebehu niekoľkých rokov preprali takmer 180 miliónov dolárov. Na tento účel využili čínske škrupinové spoločnosti a uskutočňovali transakcie nielen prostredníctvom amerických bánk, ale aj prostredníctvom organizácií v Singapure a Kambodži. V niektorých prípadoch takéto prevody vyvolali medzi bankami podozrenie z dôvodu, že spoločnosti, ktoré ich uskutočnili, nezverejnili svoju vlastnícku štruktúru. V iných prípadoch nebol účel platby jasný alebo bola suma prevodu zaokrúhlená.