FinCEN zistil informácie o účtoch Rusov v USA

NEW YORK –  Medzinárodný investigatívny novinársky projekt „Cassandra“ zverejnil údaje z amerického finančného spravodajstva (FinCEN) o účtoch Rusov v amerických bankách a pochybných transakciách s nimi.

Na projekte sa zúčastňujú novinári zo 110 médií z 88 krajín. Materiál bol zverejnený na webových stránkach Medzinárodného konzorcia investigatívnej žurnalistiky (ICIJ).

Vyšetrovanie uvádza materiály z 2,1 tisíc bankových správ predložených spoločnosti FinCEN, ako to vyžadujú právne predpisy USA. Súbory pôvodne získal Buzz Feed; presne to, ako sa to stalo, nie je zverejnené. Následne ich študovali členovia „Cassandry“.

Medzi identifikovanými podozrivými transakciami sú transakcie spojené s ruskými podnikateľmi, politikmi a verejnými činiteľmi. Napríklad spoločnosť prepojená so slávnym hudobníkom, violončelistom Sergejom Rolduginom, spoločnosť Sandalwood Continental od cyperskej firmy Dulston Ventures platbu 830-tisíc dolárov. Formálnym základom transakcie je obnovovací poplatok za pôžičku poskytnutú spoločnosti Dulston. Medzi osobami, ktoré sú s ňou spojené, je súčasne aj hlavný vlastník spoločnosti Severgroup, vrátane metalurgickej spoločnosti Severstal, Russian Machines a ďalších Alexej Mordašov.

Bývalý šéf kancelárie prezidenta Borisa Jeľcina a súčasný poradca hlavy štátu Valentin Jumašev údajne dostal 6 miliónov dolárov od spoločnosti Epion Holdings Limited, spoločnosti registrovanej na Britských Panenských ostrovoch.

Britská banka Barclays, ktorá má pobočku v USA, uskutočňovala transakcie v mene ruských podnikateľov, bratov Arkadija a Borisa Rotenbergovcov. Takéto transakcie sú zakázané, pretože obaja miliardári sú na  sankčných zoznamoch USA. Na obídenie obmedzení a nariadenia použili mimochodom  trh s umením.

Bratia kupovali umelecké diela prostredníctvom rôznych sprostredkovateľov. Išlo napríklad o  maľbu od belgického surrealistického umelca Reného Magritte La Poitrine v hodnote 7,5 milióna dolárov. V júli americký senát upriamil pozornosť na dohodu osobitnou správou s názvom „Americký umelecký priemysel a politika podkopávajúce sankcie“. Arkadij Rotenberg už na materiály vyšetrovania zareagoval a označil ich za nezmysel. Zástupcovia podnikateľa tvrdia, že po zavedení obmedzení nerealizoval transakcie prostredníctvom spoločnosti Barclays a nebol v spojení s Ayrtonom, ktorý bol uvedený ako sprostredkovateľ.

Vo vyšetrovaní je aj bývalý šéf „Voentorg“ Leonid Tejf a jeho manželka Tatiana. V USA sú vyšetrovaní pre obvinenie z veľkej sprenevery, podľa vyšetrovania vo výške 150 miliónov dolárov,  v Rusku. Tatiana Tejf dostala prevod 400 miliónov dolárov od hongkonskej spoločnosti Ringo Trading Limited, údajne spojenej s bankárom Sergejom Maginom, odsúdeným za výber prostriedkov.

Skutočnosť, že transakcie sú zahrnuté v prehľadoch poskytovaných spoločnosťou FinCEN, automaticky neznamená, že sú nezákonné. Zamestnanci banky ich považovali za podozrivé a radšej sa prihlásili na úradoch, aby sa tak ďalej chránili pred nárokmi z ich strany.

Doteraz najväčším únikom dôverných dokumentov bol takzvaný Panamský archív, ktorý zverejnila ICIJ v roku 2016. Spomenula mnohých podnikateľov a politikov z rôznych krajín vrátane Ruska. Všetky mali buď spoločnosti registrované v Paname, alebo miestne bankové účty. Štát Karibik sa považuje za jurisdikciu na mori a údaje o miestnych vlastníkoch firiem sú zvyčajne dobre chránené, čo láka bohatých ľudí. Únik umožnil únik údajov z miestnej registračnej spoločnosti Mossack Fonseca.

Vyšetrovanie sa stalo dôvodom významných rezignácií a v niektorých prípadoch aj trestných vecí. Samotná prítomnosť spoločností alebo účtov v offshore sa zároveň nepovažuje za porušenie podľa zákonov väčšiny krajín sveta. Politici ich však často nemôžu vlastniť alebo ich musia zaradiť medzi svoje vlastné aktíva.