Uzbekistan vstupuje na Londýnsku burzu cenných papierov

LONDÝN/TAŠKENT – Uzbecké ministerstvo financií sa pripravuje na umiestnenie na finančných trhoch dvoch tranží štátnych dlhopisov eurobondov vydaných  v amerických dolároch a uzbeckých somoch v hodnote 870 miliónov USD. Oznámil to námestník ministra financií Odilbek Isakov. Informuje o tom Tashkent Times.

Dodal, že eurobondy v hodnote amerického dolára budú mať desaťročnú splatnosť, zatiaľ čo dlhopisy vydané  uzbeckých somoch denominované budú splatné od 3 do 5 rokov, dodal.

“Zatiaľ nevieme s istotou hodnotu tranží, minulý rok sme vydali jednu v hodnote 2 biliónov somov. Ak bude dopyt dobrý, zvýšime objem tranže v somoch a znížime v dolároch. Celková suma však dosiahne 870 miliónov USD, “uviedol námestník ministra financií.

Odilbek Isakov pripomenul, že podľa štátneho rozpočtu na zákon 2021 bol strop novo podpísaných úverových zmlúv stanovený na 5 miliárd USD a na prilákanie dlhu na domácom trhu – 500 miliónov USD. Poukázal na to, že eurobondy budú v rámci tohto limitu.

„ Z nich sa 3,3 miliardy USD [z 5 miliárd USD] vyčerpajú na investičné projekty, zatiaľ čo 1,7 miliardy USD sa má použiť na pokrytie rozpočtového deficitu. Z 1,7 miliardy prilákame 870 miliónov USD ako eurobondy a zvyšných 830 miliónov USD od medzinárodných finančných inštitúcií na podporu rozpočtu, “uviedol.

Námestník ministra zdôraznil, že výnosy z emisie medzinárodných dlhopisov v národnej mene sa použijú na financovanie cieľov trvalo udržateľného rozvoja v rámci programu trvalo udržateľného rozvoja pre Uzbekistan, najmä na výstavbu škôl, nemocníc, zásobovanie vodou, podporu rodovej rovnosti, politiky rovnosti a iné.

Ministerstvo zdôraznilo, že sa budú konať individuálne stretnutia s investormi z USA, Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska, Dánska a Švajčiarska v rámci online „road show“ z 8. na 9. júla pred umiestnením eurobondov.

Uzbekistan, alebo Uzbecká republika je krajina v strednej Ázii.