ČĽR: TikTok sekol platenú prezentáciu kryptomien

PEKING – V Číne sa pasujú s vplyvom reklamy kryptomien v sociálnych sieťach.

Čo sa stalo?

Sociálna platforma TikTok zakázala vo svojich nových pravidlách svojim užívateľom promovať všetky finančné služby a kryptomeny. Patria sem napríklad kreditné karty, kryptomenové burzy, rôzne pôžičky, pyramídové schémy, FOREX spoločnosti a ďalšie. Taktiež zakázala platené reklamy spojené s promovaním kryptomien, avšak promovanie finančných služieb bude naďalej možné s tým, že cielení budú len užívatelia starší ako 18 rokov. Tieto nové pravidlá budú mať obrovský dopad pre spoločnosti, ktoré využívali influencerov na Tiktoku, tzv. Fintokerov, na to, aby rozšírili svoje globálne pôsobenie.

Prečo to TikTok spravil?

Hlavným dôvodom tohto rozhodnutia bolo neregulované finančné poradenstvo, ktoré bolo poslednú dobu na TikToku veľmi rozšírené. Mladí a naivní investori veľa krát nerozumejú týmto záležitostiam a dajú na slovo svojho obľúbeného influencera. Podľa správy FCA 60% týchto mladých investorov tvrdí, že potenciálna strata na investícii by výrazne negatívnym spôsobom ovplyvnila ich budúcnosť. Veľa týchto FinTokerov zverejňovalo príspevky, ktoré boli zdanlivo neškodné, ako napríklad návrhy na kúpu akcií spoločnosti, ktorých hodnota rastie, a neskôr ich potom predať keď cena pôjde dole. Avšak sú tu aj taký, ktorý promujú na svojej platforme rôzne pyramídové schémy, alebo sľubujú že z vás spravia milionára za mesiac. Podľa februárovej správy United Kingdom’s Financial Conduct Authority (FCA), TikTok bol využívaný na pestovanie mladých a naivných investorov. Veľa influencerov navrhovalo, aby poriadne zainvestovali do akcií ako sú Gamestop a AMC.

Je toto koniec kryptomien na sociálnych sieťach ?

Pravdepodobne nie. Hlavným dôvodom tohto tvrdého kroku zo strany TikToku sú maloletí užívatelia, ktorý tvoria 32,5 % celej sociálnej platformy. Myslím si, že podobné zákazy na ostatných sociálnych sieťach len tak skoro neuvidíme. Len nedávno známa americká celebrita Kim Kardashian odpromovala na svojom Instagramovom profile, ktorý sleduje 228 miliónov sledovateľov, nový token EthereumMax.

A na záver stručná informácia o sociálnej sieti. TikTok je mobilná aplikácia a sociálna sieť od 13 rokov na vytváranie a zdieľanie krátkych videí. Aplikáciu vyvíja čínska spoločnosť ByteDance. Na čínskom trhu je aplikácia pod názvom Douyin (po čínsky 抖音, slovenský prepis tou-jin).  Aplikácia umožňuje používateľom vytvárať krátke videoklipy s dĺžkou až 15 sekúnd a krátke videá v rozsahu 3-60 sekúnd. Do videí môže používateľ pridať hudbu a rôzne filtre.

Tomáš Raninec, autor je poslucháčom Ekonomickej univerzity v Bratislave.