UK: 100 rokov rusistiky na Filozofickej fakulte

BRATISLAVA – Pred 100 rokmi vznikla Katedra rusistiky a východoeurópskych štúdií Univerzity Komenského.

Katedra pozýva na stretnutie všetkých, komu je blízka. “Radi uvidíme tých, ktorí prechádzajú našimi chodbami teraz, aj tých, ktorí tu boli o čosi skôr.” Oznamuje katedra v svojom denníku v sociálnej sieti.
Na seminári si účastníci zaspomínajú na vývin vedeckej i pedagogickej činnosti KRVŠ, budú sa venovať aj historickým kuriozitám a osobným príbehom. Stretnutie je v piatok 16. júna o 10.00 v miestnosti G236 (budova Filozofickej fakulty na Gondovej 2).

Súčasťou rusistiky je ruský jazyk, ruská kultúra, ruská literatúra, ruský národ, ruská história. V hovorovej reči sa termín “rusistika” používa ako skratka pre jazykovednú rusistiku.

Rusistika zahŕňa štúdium ruského jazyka a literatúry, metódy vyučovania týchto disciplín, štúdium kultúry ruskej reči a komunikácie používateľov ruského jazyka s používateľmi iných jazykov[2]. Rusistika je neoddeliteľnou súčasťou slavistiky.

Rusistika, vrátane sovietológie, zažila rozmach v západnom svete počas studenej vojny.

Vznik rusistiky ako akademickej disciplíny v Spojených štátoch sa datuje do 20. rokov 20. storočia. Vedúcimi centrami rusistiky v USA boli Harvard a Kalifornská univerzita v Berkeley. Obrovský impulz pre rusistiku v USA znamenalo vypuknutie druhej svetovej vojny, vďaka ktorej sa USA stali jedným z popredných svetových centier rusistiky. S prechodom do studenej vojny sa záujem o Rusko v Spojených štátoch len zvýšil.