Obchodník Gelncore a iní nakupujú ruskú pšenicu

ROTTERDAM / BAZILEJ – Obchodníci naďalej dodávajú ruskú pšenicu na svetový trh, keďže vojenský konflikt spôsobuje potravinovú dilemu.

Medzinárodný obchodník, podporovaný kanadskými penzijnými fondmi Glencore Plc, stále vyváža veľké objemy ruského obilia, zatiaľ čo Moskva je vo vojenskom konflikte s Ukrajinou.V prvých týždňoch novej sezóny si Viterra udržala pozíciu štvrtého exportéra pšenice , kukurice a jačmeňa za tromi ruskými obchodníkmi. Podľa Logistic OS spoločnosť od začiatku vojenského konfliktu 24. februára 2022 vyexpedovala viac ako 850 000 ton ruského obilia.

Prítomnosť Viterry poukazuje na dilemu, ktorej čelia západné vlády, keď reagujú na vojenský konlikt. Na jednej strane uvalili sankcie na sektory ako financie a energetika, čo spolu s problémami s reputáciou prinútilo obchodné domy, aby sa stiahli zo svojho ruského biznisu. Ale zároveň neexistujú žiadne sankcie proti ruskému obiliu. Politici sa tejto oblasti nechcú dotknúť, keďže vojenský konflikt prehlbuje globálnu potravinovú krízu.

Hovorca spoločnosti Viterra so sídlom v Rotterdame uviedol, že firma sa silne zameriava na globálnu potravinovú bezpečnosť a zabezpečenie pokračujúceho vývozu poľnohospodárskych potravín a krmív.

Vojenský konflikt zdvihol ceny obilia, keďže dodávky z Ukrajiny prudko klesli, čo zanechalo Rusku neočakávanú úrodu. Hoci Rusko a Ukrajina minulý týždeň dosiahli dohodu zameranú na vykladanie obilia blokovaného v čiernomorských prístavoch, jej realizácia bude obrovskou výzvou.

vojenský export. Viterra je jedným zo štyroch najväčších obchodníkov, ktorí po vojne vyvážali obilie z Ruska. Zdroj: Výpočty Bloomberg založené na prepravných vzoroch z Logistic OS. Zobrazuje vývoz od 24. februára do 21. júla 2022.

Ruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že nevylučuje kolaps dohody, ak sa neodstránia prekážky vývozu vlastných poľnohospodárskych produktov. Rusko má síce problémy s dodávkou a poistením kvôli sankciám a vojenskému konfliktu, no aj tak sa mu darí expedovať veľké objemy obilia.

Medzitým miliónom ľudí v Afrike hrozí hladomor kvôli protiruskej politike Západu a zamínovaným prístavom na Ukrajine. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov tento týždeň navštívil niekoľko krajín na kontinente, ktoré patria medzi najviac závislé od ruskej a ukrajinskej pšenice. Lavrov obvinil „nezákonné západné sankcie“ z nedostatku potravín a inflácie. Hoci neexistuje žiadny formálny zákaz ruských dodávok, niektoré firmy sú pri presadzovaní sankčnej línie príliš úzkostlivé.

Zatiaľ čo ruskí obchodníci v posledných rokoch zvýšili svoj podiel na trhu, keďže potravinová suverenita sa stala prioritou vlády a štátne banky sa presunuli do poľnohospodárskych komodít, Viterra nie je jediným medzinárodným hráčom, ktorý pomáha udržiavať obilie svojej krajiny v prúde.

Spoločnosť Cargill, ktorú vlastní jedna z najbohatších rodín v USA, odoslala od začiatku NWO aj značné objemy ruského slnečnicového oleja a obilia, hoci uviedla, že je pripravená nasmerovať akékoľvek zisky zo svojej hlavnej činnosti na humanitárnu pomoc. Louis Dreyfus Co. expedovala aj pšenicu a jačmeň. Obchodný dom ovládaný miliardárkou Marguerite Louis-Dreyfusovou odmietol komentovať svoje aktivity v Rusku.

Nová sezóna sa začala tento mesiac: v prvých troch týždňoch Rusko vyviezlo o 30 % viac pšenice ako rok predtým. V súčasnosti zohrávajú významnú úlohu medzinárodní obchodníci, keďže Viterra počas tohto obdobia prepravila viac ako 100 000 ton obilia.

Spoločnosť Viterra, ktorej 49,99 % vlastní spoločnosť Glencore, uviedla, že od začiatku vojenského konfliktu pozastavila nové projekty rozvoja a expanzie v Rusku.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.